Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

Does teaching school children about recycling reduce household waste?
Claes Ek, Söderberg Magnus
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2020
Working paper

Labor Supply in the Past, Present, and Future: A Balanced-Growth Perspective
T. Boppart, Per Krusell
Journal of Political Economy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Reaching net-zero carbon emissions in construction supply chains - Analysis of a Swedish road construction project
I. Karlsson, Johan Rootzén, F. Johnsson
Renewable & Sustainable Energy Reviews, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Linked-in by FDI: The Role of Firm-Level Relationships for Knowledge Transfers in Africa and Asia
Carol Newman, John Page, John Rand, Abebe Shimeles, Måns Söderbom et al.
Journal of Development Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

INDIA IN THE COMING ‘CLIMATE G2’?
Thomas Sterner, Jonathan Camuzeaux, Gernot Wagner
National Institute Economic Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Property Rights, Land Disputes and Water Scarcity: Empirical Evidence from Ethiopia
S. Di Falco, J. Laurent-Lucchetti, M. Veronesi, Gunnar Köhlin
American Journal of Agricultural Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Healthcare costs and productivity losses associated with county-based home-care service for sick children in Sweden
Charlotte Castor, Kristian Bolin, Helena Hansson, Kajsa Landgren, Inger Kristensson Hallström
Scandinavian Journal of Caring Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

'Fair' welfare comparisons with heterogeneous tastes: subjective versus revealed preferences
Alpaslan Akay, O. Bargain, H. X. Jara
Social Choice and Welfare, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 110

Namn Titel Telefon E-post
Dupoux, Marion Postdoktor marion.dupoux@economics.gu.se
Wedenberg, William Forskningsassistent william.wedenberg@gu.se
Mayoral Santamaria, Laura Professor, gäst laura.mayoral.santamaria@gu.se
Inkinen, Ville Doktorand ville.inkinen@economics.gu.se
Bilén, David Doktorand david.bilen@economics.gu.se
Elsner, Dominik Doktorand dominik.elsner@economics.gu.se
Tran, Anh Vu Doktorand anh.vu.tran@economics.gu.se
Hansson, Magnus Doktorand magnus.hansson@economics.gu.se
Ruist, Joakim Universitetsadjunkt joakim.ruist@economics.gu.se
Helénsdotter, Ronja Doktorand ronja.helensdotter@economics.gu.se
Karlsson, Jimmy Forskningsassistent jimmy.karlsson@economics.gu.se
Lokrantz, Elin Forskningsassistent elin.lokrantz@economics.gu.se
Rootzén, Johan Forskare johan.rootzen@economics.gu.se
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Gärling, Tommy Seniorforskare tommy.garling@psy.gu.se
Tesemma, Tewodros Doktorand tewodros.tesemma@economics.gu.se
Demeke, Eyoual Forskarstuderande eyoual.demeke@economics.gu.se
Lindahl, Anna Forskarstuderande anna.lindahl@economics.gu.se
Dufwenberg, Martin Gästprofessor martind1@email.arizona.edu
Kirchler, Michael Gästprofessor Michael.Kirchler@uibk.ac.at
Kocher, Martin Gästprofessor martin.kocher@lrz.uni-muenchen.de
Pirhonen, Laura Forskarstuderande laura.pirhonen@economics.gu.se
Kaniel, Ron Gästprofessor ron.kaniel@gu.se
Roeder, Kerstin Gästprofessor, Doktor kerstin.roeder@gu.se
Lange, Andreas Gästprofessor, Doktor andreas.lange@gu.se
Lau, Debbie Forskarstuderande
Larsson, Sebastian Forskarstuderande
Ketel, Nadine Adjungerad professor
Sandelin, Bo Professor Emeritus bo.sandelin@economics.gu.se
Sjöholm, Carolin Forskarstuderande carolin.sjoholm@economics.gu.se
Rubio Ramos, Melissa Doktorand melissa.rubio@economics.gu.se
Stefansson, Arnaldur Postdoktor
Behler, Timm Doktorand 031-786 1152 timm.behler@economics.gu.se
Hjalmarsson, Randi Professor 031-786 1248 randi.hjalmarsson@economics.gu.se
Mitrut, Andreea Universitetslektor 031-786 1256 andreea.mitrut@economics.gu.se
Moutakis, Mikael Forskarstuderande 031-786 1266 mikael.moutakis@economics.gu.se
Norrgren, Lisa Doktorand 031-786 1283 lisa.norrgren@economics.gu.se
Varkki, Christina Studieadministratör 031-786 1325 christina.varkki@economics.gu.se
Sundén, Mattias Universitetslektor 031-786 1328 mattias.sunden@economics.gu.se
Fang, Dawei Assistant Professor 031-786 1330 dawei.fang@cff.gu.se
Lövgren, Emma Studieadministratör 031-786 1332 emma.lovgren@economics.gu.se
Renström, Katarina Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1336 katarina.renstrom@economics.gu.se
Nordblom, Katarina Universitetslektor 031-786 1338 katarina.nordblom@economics.gu.se
Enlund, Jakob Doktorand 031-786 1339 jakob.enlund@economics.gu.se
Ågren, Anna-Karin Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1340 anna-karin.agren@economics.gu.se
Olsson, Ola Professor 031-786 1341 ola.olsson@economics.gu.se
Hjalmarsson, Erik Professor 031-786 1346 erik.hjalmarsson@economics.gu.se
Földi, Elizabeth Projektsamordnare 031-786 1347 elizabeth.foldi@economics.gu.se
Andersson, Marie Kommunikatör 031-786 1349 marie.andersson@economics.gu.se
Durevall, Dick Professor 031-786 1350 dick.durevall@economics.gu.se

Visar 1 - 50 av 110

Visar 3321 - 3330 av 3358

1979

Småhusmarknaden. Priser, efterfrågan och utbud: En litteraturöversikt
Bo Sandelin, Rune Wigren
Göteborg, University of Gothenburg, Rapport 1979
Rapport

Urvalsproblematik vid innehållsanalys av dagspress
Sverker Jonsson, Ingvar Eliasson
Statvetenskaplig Tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1979
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Urvalsproblematik vid innehållsanalys av dagspress
Ingvar Eliasson
Statvetenskaplig Tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1979
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Statens styrning av de kommunala budgetarnas struktur (Central Government Influence on the Structure of the Municipal Budget)
Lars Andersson
Göteborg, Göteborg University, Doktorsavhandling 1979
Doktorsavhandling

Inkomst- och uppväxtförhållanden (Income and Family Background)
Björn Gustafsson
Göteborg, Göteborg University, Doktorsavhandling 1979
Doktorsavhandling

1978

Småhus och inflationsvinster
Bo Sandelin, Bo Södersten
Dagens Nyheter 1978-05-16, Artikel i dagstidning 1978
Artikel i dagstidning

Hegeland har fel och åter fel
Bo Sandelin, Bo Södersten
Göteborgs-Posten 1978-06-12, Artikel i dagstidning 1978
Artikel i dagstidning

Felaktiga beräkningar
Bo Sandelin, Bo Södersten
Göteborgs-Posten 1978-06-22, Artikel i dagstidning 1978
Artikel i dagstidning

Halv sanning
Bo Sandelin, Bo Södersten
Jönköpings-Posten 1978-05-18, Artikel i dagstidning 1978
Artikel i dagstidning

Replik till Mats Persson: Realräntan säger inte allt
Bo Sandelin
Ekonomisk Debatt, Artikel i övriga tidskrifter 1978
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 3321 - 3330 av 3358

Sidansvarig: Kommunikatör|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?