Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

Travel behavior and psychology: Life time achievement 1982-2018
Tommy Gärling
Goulias, K. G. & Davis, A. W. (Eds.), Mapping the travel behavior genome, New York, Elsevier, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Healthcare costs and productivity losses associated with county-based home-care service for sick children in Sweden
Kristian Bolin
Scandinavian Journal of Caring Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Carbon Taxation: A Tale of Three Countries
Thomas Sterner, Mark Jaccard, Patrick Criqui
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Environmentally differentiated port dues
Linda Styhre, J von Bahr, Rickard Bergqvist, S Bäckström, Marta Gonzalez-Aregall et al.
Gothenburg, IVL Swedish Environmental Research Institute, Rapport 2019
Rapport

Socioeconomic outcome and access to care in adults with epilepsy in Sweden: a nationwide cohort study.
Klara Andersson, Anneli Ozanne, Anna Edelvik, John Chaplin, Kristian Bolin et al.
Seizure, accepted dec 2019, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Invisible scars or open wounds? The role of mid-career income for the gender pension gap in Sweden
Kristian Bolin
Frontiers in Sociology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

International and national climate policies for aviation: a review
Jörgen Larsson, Anna Elofsson, Thomas Sterner, Jonas Åkerman
Climate Policy, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Personer

Visar 1 - 50 av 111

Namn Titel Telefon E-post
Tian, Ruijie ruijie.tian@economics.gu.se
Ketel, Nadine Adjungerad professor
Löfgren, Maria Administrativ chef, inst 031-786 1981 maria.lofgren@economics.gu.se
Chen, Li Assistant Professor, Doktor 031-786 6151 li.chen@economics.gu.se
Fang, Dawei Assistant Professor 031-786 1330 dawei.fang@cff.gu.se
Muller, Paul Assistant Professor 031-786 6515 paul.muller@economics.gu.se
Olme, Elisabet Assistant professor elisabet.olme@economics.gu.se
Ranehill, Eva Assistant Professor 031-786 4987 eva.ranehill@economics.gu.se
van Den Bijgaart, Inge Assistant Professor 031-786 1368 inge.van.den.bijgaart@economics.gu.se
Zeng, Ming Assistant professor 031-786 5904 ming.zeng@cff.gu.se
Bindler, Anna Assisterande professor 031-786 5113 anna.bindler@economics.gu.se
Andersson, Lina Doktorand 031-786 5002 lina.andersson@economics.gu.se
Behler, Timm Doktorand 031-786 1152 timm.behler@economics.gu.se
Berggren, Andrea Doktorand 031-786 6172 andrea.berggren@economics.gu.se
Bilén, David Doktorand david.bilen@economics.gu.se
Elsner, Dominik Doktorand dominik.elsner@economics.gu.se
Enlund, Jakob Doktorand 031-786 1339 jakob.enlund@economics.gu.se
Ewald, Jens Doktorand 031-786 5252 jens.ewald@economics.gu.se
Hansson, Magnus Doktorand magnus.hansson@economics.gu.se
Helénsdotter, Ronja Doktorand ronja.helensdotter@economics.gu.se
Inkinen, Ville Doktorand ville.inkinen@economics.gu.se
Jeppsson, Louise Doktorand 031-786 6172 louise.jeppsson@economics.gu.se
Norrgren, Lisa Doktorand 031-786 1283 lisa.norrgren@economics.gu.se
Rubio Ramos, Melissa Doktorand 031-786 1360 melissa.rubio@economics.gu.se
Schürz, Simon Doktorand 031-786 4170 simon.schurz@economics.gu.se
Sjöholm, Carolin Doktorand carolin.sjoholm@economics.gu.se
Tesemma, Tewodros Doktorand tewodros.tesemma@economics.gu.se
Tian, Ruijie Doktorand 031-786 5002 ruijie.tian@economics.gu.se
Tran, Anh Vu Doktorand anh.vu.tran@economics.gu.se
Jönefors, Mona Ekonom 031-786 2555 mona.jonefors@economics.gu.se
Oliveira, Selma Ekonomiadministratör 031-786 1374 selma.oliveira@economics.gu.se
Ek, Claes Forskare 031-786 5249 claes.ek@economics.gu.se
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Nie, Zihan Forskare 031-786 2648 zihan.nie@economics.gu.se
Rootzén, Johan Forskare johan.rootzen@economics.gu.se
Zamojski, Marcin Forskare 031-786 1284 marcin.zamojski@cff.gu.se
Demeke, Eyoual Forskarstuderande eyoual.demeke@economics.gu.se
Ho, Hoang-Anh Forskarstuderande 031-786 1367
Larsson, Sebastian Forskarstuderande
Lau, Debbie Forskarstuderande
Lindahl, Anna Forskarstuderande anna.lindahl@economics.gu.se
Moutakis, Mikael Forskarstuderande 031-786 1266 mikael.moutakis@economics.gu.se
Mukanjari, Samson Forskarstuderande 031-786 1367 samson.mukanjari@economics.gu.se
Pirhonen, Laura Forskarstuderande laura.pirhonen@economics.gu.se
Karlsson, Jimmy Forskningsassistent jimmy.karlsson@economics.gu.se
Lokrantz, Elin Forskningsassistent elin.lokrantz@economics.gu.se
Wedenberg, William Forskningsassistent william.wedenberg@gu.se
Hynsjö, Disa Gästforskare 031-786 1353 disa.hynsjo@economics.gu.se
Dufwenberg, Martin Gästprofessor martind1@email.arizona.edu
Kaniel, Ron Gästprofessor ron.kaniel@gu.se

Visar 1 - 50 av 111

Visar 71 - 80 av 3335

2019

Altruism and the pressure to share: Lab evidence from Tanzania
S. D. Falco, R. Lokina, Peter Martinsson, P. Pin
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Improvement of public transport services for non-cycling travelers
Margareta Friman, Tommy Gärling, Dick Ettema
Travel Behaviour and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Impact of Abortion on Crime and Crime-Related Behavior
Randi Hjalmarsson, Andreea Mitrut, Cristian Pop-Eleches
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

Att bryta dödläget i klimatförhandlingarna?
Jens Ewald, Thomas Sterner
Socialmedicinsk Tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stock Price Co-Movement and the Foundations of Pairs Trading
Adam Farago, Erik Hjalmarsson
Journal of Financial and Quantitative Analysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fast and Slow Investments in Asset Markets: Influences on Risk Taking
Tommy Gärling, Dawei Fang, Martin Holmén, Patrik Michaelsen
Behavioral Finance Working Group Conference. London: 6-7 June 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Identifying Challenges for Sustainable Tax Policy
Pernilla Rendahl, Katarina Nordblom
Paper presented at The 14th GREIT Annual Conference Tax Sustainability in an EU and International Context, 19-20 June 2019, Lund University, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 71 - 80 av 3335

Sidansvarig: Kommunikatör|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?