Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

Providing Advice to Jobseekers at Low Cost: An Experimental Study on Online Advice
M. Belot, P. Kircher, Paul Muller
Review of Economic Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trust and power as determinants of tax compliance across 44 nations
Larissa Batrancea, Anca Nichita, Jerome Olsen, Christoph Kogler, Erich Kirchler et al.
Journal of Economic Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Not for you! The cost of having a foreign-sounding name in the Swedish private housing market
Hemrin Molla, Caroline Rhawi, Elina Lampi
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2019
Working paper

Determinants of investor expectations and satisfaction. A study with financial professionals
R. Schwaiger, Michael Kirchler, F. Lindner, U. Weitzel
Journal of Economic Dynamics and Control, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 112

Namn Titel Telefon E-post
Ketel, Nadine Adjungerad professor
Löfgren, Maria Administrativ chef, inst 031-786 1981 maria.lofgren@economics.gu.se
Chen, Li Assistant Professor, Doktor 031-786 6151 li.chen@economics.gu.se
Fang, Dawei Assistant Professor 031-786 1330 dawei.fang@cff.gu.se
Muller, Paul Assistant Professor 031-786 6515 paul.muller@economics.gu.se
Olme, Elisabet Assistant professor elisabet.olme@economics.gu.se
Ranehill, Eva Assistant Professor 031-786 4987 eva.ranehill@economics.gu.se
van Den Bijgaart, Inge Assistant Professor 031-786 1368 inge.van.den.bijgaart@economics.gu.se
Zeng, Ming Assistant professor 031-786 5904 ming.zeng@cff.gu.se
Bindler, Anna Assisterande professor 031-786 5113 anna.bindler@economics.gu.se
Andersson, Lina Doktorand 031-786 5002 lina.andersson@economics.gu.se
Behler, Timm Doktorand 031-786 1152 timm.behler@economics.gu.se
Berggren, Andrea Doktorand 031-786 6172 andrea.berggren@economics.gu.se
Bilén, David Doktorand david.bilen@economics.gu.se
Elsner, Dominik Doktorand dominik.elsner@economics.gu.se
Enlund, Jakob Doktorand 031-786 1339 jakob.enlund@economics.gu.se
Ewald, Jens Doktorand 031-786 5252 jens.ewald@economics.gu.se
Hansson, Magnus Doktorand magnus.hansson@economics.gu.se
Helénsdotter, Ronja Doktorand ronja.helensdotter@economics.gu.se
Inkinen, Ville Doktorand ville.inkinen@economics.gu.se
Jeppsson, Louise Doktorand 031-786 6172 louise.jeppsson@economics.gu.se
Norrgren, Lisa Doktorand 031-786 1283 lisa.norrgren@economics.gu.se
Rubio Ramos, Melissa Doktorand 031-786 1360 melissa.rubio@economics.gu.se
Schürz, Simon Doktorand 031-786 4170 simon.schurz@economics.gu.se
Sjöholm, Carolin Doktorand carolin.sjoholm@economics.gu.se
Tesemma, Tewodros Doktorand tewodros.tesemma@economics.gu.se
Tian, Ruijie Doktorand 031-786 5002 ruijie.tian@economics.gu.se
Tran, Anh Vu Doktorand anh.vu.tran@economics.gu.se
Jönefors, Mona Ekonom 031-786 2555 mona.jonefors@economics.gu.se
Oliveira, Selma Ekonomiadministratör 031-786 1374 selma.oliveira@economics.gu.se
Ek, Claes Forskare 031-786 5249 claes.ek@economics.gu.se
Isaksson, Ann-Sofie Forskare 031-786 2553 ann-sofie.isaksson@economics.gu.se
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Nie, Zihan Forskare 031-786 2648 zihan.nie@economics.gu.se
Rootzén, Johan Forskare johan.rootzen@economics.gu.se
Zamojski, Marcin Forskare 031-786 1284 marcin.zamojski@cff.gu.se
Demeke, Eyoual Forskarstuderande eyoual.demeke@economics.gu.se
Ho, Hoang-Anh Forskarstuderande 031-786 1367
Larsson, Sebastian Forskarstuderande
Lau, Debbie Forskarstuderande
Lindahl, Anna Forskarstuderande anna.lindahl@economics.gu.se
Moutakis, Mikael Forskarstuderande 031-786 1266 mikael.moutakis@economics.gu.se
Mukanjari, Samson Forskarstuderande 031-786 1367 samson.mukanjari@economics.gu.se
Pirhonen, Laura Forskarstuderande laura.pirhonen@economics.gu.se
Karlsson, Jimmy Forskningsassistent jimmy.karlsson@economics.gu.se
Lokrantz, Elin Forskningsassistent elin.lokrantz@economics.gu.se
Wedenberg, William Forskningsassistent william.wedenberg@gu.se
Hynsjö, Disa Gästforskare 031-786 1353 disa.hynsjo@economics.gu.se
Dufwenberg, Martin Gästprofessor martind1@email.arizona.edu
Kaniel, Ron Gästprofessor ron.kaniel@gu.se

Visar 1 - 50 av 112

Visar 3251 - 3260 av 3313

1983

Theory and Applications of Multisectoral Growth Models
Håkan Persson
Göteborg, Doktorsavhandling 1983
Doktorsavhandling

Studies in Comparative Statics on the Basis of Optimization Methods
Lars-Göran Larsson
Göteborg, Göteborg University, Doktorsavhandling 1983
Doktorsavhandling

Foreign Investment, Technical Efficiency and Structural Change: Evidence from the Mexican manufacturing industry
Magnus Blomström
Göteborg, Göteborg University, Doktorsavhandling 1983
Doktorsavhandling

1982

"Främmande språk" eller enbart engelska
Lars Andersson, Göran Gustavsson, Lennart Hjalmarsson, Bo Sandelin
La Espero, Svenska Esperantotidningen, Artikel i övriga tidskrifter 1982
Artikel i övriga tidskrifter

Bostadsekonomi och bostadspolitik under efterkrigstiden
Bo Sandelin, Bo Södersten
Svensk ekonomi, redigerad av Bo Södersten, 3:e uppl., Stockholm, Rabén & Sjögren, Kapitel i bok 1982
Kapitel i bok

Resa i byråkratins värld
Bo Sandelin
Tiden, Recension 1982
Recension

Är det säkert att flyttningarna bör ökas?
Bo Sandelin
Tiden, Artikel i övriga tidskrifter 1982
Artikel i övriga tidskrifter

On Wicksell's missing equation: a comment
Bo Sandelin
History of Political Economy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1982
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 3251 - 3260 av 3313

Sidansvarig: Kommunikatör|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?