Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

The cost-effectiveness of biological therapy cycles in the management of Crohn's disease.
Kristian Bolin, Erik Hertervig, Edouard Louis
Journal of Crohn's & colitis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring Carbon Pricing in Developing Countries: A Macroeconomic Analysis in Ethiopia
A. T. Mengistu, P. Benitez, S. Tamru, Haileselassie Medhin, M. Toman
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physician behavior and conditional altruism: the effects of payment system and uncertain health benefit
Peter Martinsson, E. Persson
Theory and Decision, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ride Your Luck! A Field Experiment on Lottery-Based Incentives for Compliance
M. Fabbri, Paolo Nicola Barbieri, M. Bigoni
Management Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Not for you! The cost of having a foreign-sounding name in the Swedish private housing market
Hemrin Molla, Caroline Rhawi, Elina Lampi
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2019
Working paper

Valuation when baselines are changing: Tick-borne disease risk and recreational choice
Daniel Slunge, Thomas Sterner, Wiktor Adamowicz
Resources and Energy Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Behavioural challenges of minorities: Social identity and role models
Joseph Vecci, T. Želinský
Plos One, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trust and power as determinants of tax compliance across 44 nations
Larissa Batrancea, Anca Nichita, Jerome Olsen, Christoph Kogler, Erich Kirchler et al.
Journal of Economic Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Skattefusk och skattemoral
Katarina Nordblom
Ekonomisk Debatt, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 50 av 111

Namn Titel Telefon E-post
Vecci, Joseph Postdoktor 031-786 2646
Ho, Hoang-Anh Forskarstuderande
Lau, Debbie Forskarstuderande
Larsson, Sebastian Forskarstuderande
Ketel, Nadine Adjungerad professor
Farago, Adam Universitetslektor 031-786 2635 adam.farago@cff.gu.se
van Vuuren, Aico Professor 031-786 6516 aico.van.vuuren@economics.gu.se
Herbertsson, Alexander Universitetslektor 031-786 1394 alexander.herbertsson@cff.gu.se
Akay, Alpaslan Universitetslektor 031-786 4122 alpaslan.akay@gu.se
Boman, Anders Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2645 anders.boman@economics.gu.se
Berggren, Andrea Doktorand 031-786 6172 andrea.berggren@economics.gu.se
Dzemski, Andreas Universitetslektor 031-786 6512 andreas.dzemski@economics.gu.se
Lange, Andreas Gästprofessor, Doktor andreas.lange@gu.se
Mitrut, Andreea Universitetslektor 031-786 1256 andreea.mitrut@economics.gu.se
Tran, Anh Vu Doktorand anh.vu.tran@economics.gu.se
Räätäri Nyström, Ann-Christin Personalhandläggare 031-786 5302 ann-christin.raatari.nystrom@economics.gu.se
Isaksson, Ann-Sofie Forskare 031-786 2553 ann-sofie.isaksson@economics.gu.se
Veiderpass, Ann Universitetslektor 031-786 1359 ann.veiderpass@economics.gu.se
Ågren, Anna-Karin Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1340 anna-karin.agren@economics.gu.se
Bindler, Anna Assisterande professor 031-786 5113 anna.bindler@economics.gu.se
Lindahl, Anna Forskarstuderande anna.lindahl@economics.gu.se
Florin, Annika Studieadministratör 031-786 1366 annika.florin@economics.gu.se
Lindskog, Annika Universitetslektor 031-786 4412 annika.lindskog@economics.gu.se
Pihl, Ariel Postdoktor 031-786 4389 ariel.pihl@economics.gu.se
Bigsten, Arne Seniorforskare 031-786 1358 arne.bigsten@economics.gu.se
Löfgren, Åsa Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1375 asa.lofgren@economics.gu.se
Sjöholm, Carolin Doktorand carolin.sjoholm@economics.gu.se
Nadeau, Charles Universitetslektor 031-786 5247 charles.nadeau@economics.gu.se
Varkki, Christina Studieadministratör 031-786 1325 christina.varkki@economics.gu.se
Ek, Claes Forskare 031-786 5249 claes.ek@economics.gu.se
Bilén, David Doktorand david.bilen@economics.gu.se
Fang, Dawei Assistant Professor 031-786 1330 dawei.fang@cff.gu.se
Durevall, Dick Professor 031-786 1350 dick.durevall@economics.gu.se
Hynsjö, Disa Gästforskare 031-786 1353 disa.hynsjo@economics.gu.se
Elsner, Dominik Doktorand dominik.elsner@economics.gu.se
Lokrantz, Elin Forskningsassistent elin.lokrantz@economics.gu.se
Lampi, Elina Universitetslektor 031-786 1393 elina.lampi@economics.gu.se
Olme, Elisabet Assistant professor elisabet.olme@economics.gu.se
Földi, Elizabeth Projektsamordnare 031-786 1347 elizabeth.foldi@economics.gu.se
Lövgren, Emma Studieadministratör 031-786 1332 emma.lovgren@economics.gu.se
Hjalmarsson, Erik Professor 031-786 1346 erik.hjalmarsson@economics.gu.se
Ranehill, Eva Assistant Professor 031-786 4987 eva.ranehill@economics.gu.se
Carlsson, Evert Universitetslektor 031-786 2556 evert.carlsson@cff.gu.se
Demeke, Eyoual Forskarstuderande eyoual.demeke@economics.gu.se
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Carlsson, Fredrik Professor 031-786 4174 fredrik.carlsson@economics.gu.se
Köhlin, Gunnar Universitetslektor 031-786 4426 gunnar.kohlin@efd.gu.se
Kjellsson, Gustav Universitetslektor 031-786 2603 gustav.kjellsson@economics.gu.se
Eggert, Håkan Universitetslektor, docent 031-786 4175 hakan.eggert@economics.gu.se
Bjurek, Hans Universitetslektor 031-786 4759 hans.bjurek@economics.gu.se

Visar 1 - 50 av 111

Visar 81 - 90 av 3306

2019

Grandfathering: Environmental Uses and Impacts
Maria Damon, Daniel Cole, Elinor Ostrom, Thomas Sterner
Review of Environmental Economics and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The digit ratio (2D:4D) and economic preferences: no robust associations in a sample of 330 women
Elle Parslow, Eva Ranehill, Niklas Zethraeus, Liselott Blomberg, Bo von Schoultz et al.
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

Land certification and schooling in rural Ethiopia
Heather Congdon Fors, K. Houngbedji, Annika Lindskog
World Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

CDS index options in Markov chain models
Alexander Herbertsson
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

The role of attitude in choice of travel, satisfaction with travel, and change to sustainable travel
Tommy Gärling, Sebastian Bamberg, Margareta Friman
Dolores Albarracin & Blair T. Johnson: The Handbook of Attitudes (Volume 2: Applications), Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Travel-related feelings: Review, theoretical framework, and numerical experiments
Tommy Gärling
Transportation Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 3306

Sidansvarig: Marie Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?