Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

Trust and power as determinants of tax compliance across 44 nations
Larissa Batrancea, Anca Nichita, Jerome Olsen, Christoph Kogler, Erich Kirchler et al.
Journal of Economic Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Political Economy of Listing of Substances of Very High Concern in the European REACH Regulation
Jessica Coria
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2019
Working paper

Not for you! The cost of having a foreign-sounding name in the Swedish private housing market
Hemrin Molla, Caroline Rhawi, Elina Lampi
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2019
Working paper

Determinants of investor expectations and satisfaction. A study with financial professionals
R. Schwaiger, Michael Kirchler, F. Lindner, U. Weitzel
Journal of Economic Dynamics and Control, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 113

Namn Titel Telefon E-post
Vecci, Joseph Postdoktor 031-786 2646
Ho, Hoang-Anh Forskarstuderande 031-786 1367
Lau, Debbie Forskarstuderande
Larsson, Sebastian Forskarstuderande
Ketel, Nadine Adjungerad professor
Sandelin, Bo Seniorprofessor
Farago, Adam Universitetslektor 031-786 2635 adam.farago@cff.gu.se
van Vuuren, Aico Professor 031-786 6516 aico.van.vuuren@economics.gu.se
Herbertsson, Alexander Universitetslektor 031-786 1394 alexander.herbertsson@cff.gu.se
Akay, Alpaslan Universitetslektor 031-786 4122 alpaslan.akay@gu.se
Boman, Anders Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2645 anders.boman@economics.gu.se
Berggren, Andrea Doktorand 031-786 6172 andrea.berggren@economics.gu.se
Dzemski, Andreas Universitetslektor 031-786 6512 andreas.dzemski@economics.gu.se
Lange, Andreas Gästprofessor, Doktor andreas.lange@gu.se
Mitrut, Andreea Universitetslektor 031-786 1256 andreea.mitrut@economics.gu.se
Tran, Anh Vu Doktorand anh.vu.tran@economics.gu.se
Räätäri Nyström, Ann-Christin Personalhandläggare 031-786 5302 ann-christin.raatari.nystrom@economics.gu.se
Isaksson, Ann-Sofie Forskare 031-786 2553 ann-sofie.isaksson@economics.gu.se
Veiderpass, Ann Universitetslektor 031-786 1359 ann.veiderpass@economics.gu.se
Ågren, Anna-Karin Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1340 anna-karin.agren@economics.gu.se
Bindler, Anna Assisterande professor 031-786 5113 anna.bindler@economics.gu.se
Lindahl, Anna Forskarstuderande anna.lindahl@economics.gu.se
Florin, Annika Studieadministratör 031-786 1366 annika.florin@economics.gu.se
Lindskog, Annika Universitetslektor 031-786 4412 annika.lindskog@economics.gu.se
Pihl, Ariel Postdoktor 031-786 4389 ariel.pihl@economics.gu.se
Bigsten, Arne Seniorforskare 031-786 1358 arne.bigsten@economics.gu.se
Löfgren, Åsa Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1375 asa.lofgren@economics.gu.se
Sjöholm, Carolin Doktorand carolin.sjoholm@economics.gu.se
Nadeau, Charles Universitetslektor 031-786 5247 charles.nadeau@economics.gu.se
Varkki, Christina Studieadministratör 031-786 1325 christina.varkki@economics.gu.se
Ek, Claes Forskare 031-786 5249 claes.ek@economics.gu.se
Bilén, David Doktorand david.bilen@economics.gu.se
Fang, Dawei Assistant Professor 031-786 1330 dawei.fang@cff.gu.se
Durevall, Dick Professor 031-786 1350 dick.durevall@economics.gu.se
Hynsjö, Disa Gästforskare 031-786 1353 disa.hynsjo@economics.gu.se
Elsner, Dominik Doktorand dominik.elsner@economics.gu.se
Lokrantz, Elin Forskningsassistent elin.lokrantz@economics.gu.se
Lampi, Elina Universitetslektor 031-786 1393 elina.lampi@economics.gu.se
Olme, Elisabet Assistant professor elisabet.olme@economics.gu.se
Földi, Elizabeth Projektsamordnare 031-786 1347 elizabeth.foldi@economics.gu.se
Lövgren, Emma Studieadministratör 031-786 1332 emma.lovgren@economics.gu.se
Hjalmarsson, Erik Professor 031-786 1346 erik.hjalmarsson@economics.gu.se
Ranehill, Eva Assistant Professor 031-786 4987 eva.ranehill@economics.gu.se
Carlsson, Evert Universitetslektor 031-786 2556 evert.carlsson@cff.gu.se
Demeke, Eyoual Forskarstuderande eyoual.demeke@economics.gu.se
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Carlsson, Fredrik Professor 031-786 4174 fredrik.carlsson@economics.gu.se
Köhlin, Gunnar Universitetslektor 031-786 4426 gunnar.kohlin@efd.gu.se
Kjellsson, Gustav Universitetslektor 031-786 2603 gustav.kjellsson@economics.gu.se

Visar 1 - 50 av 113

Visar 51 - 60 av 3312

2019

The Impact of Abortion on Crime and Crime-Related Behavior
Randi Hjalmarsson, Andreea Mitrut, Cristian Pop-Eleches
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

Att bryta dödläget i klimatförhandlingarna?
Jens Ewald, Thomas Sterner
Socialmedicinsk Tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stock Price Co-Movement and the Foundations of Pairs Trading
Adam Farago, Erik Hjalmarsson
Journal of Financial and Quantitative Analysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fast and Slow Investments in Asset Markets: Influences on Risk Taking
Tommy Gärling, Dawei Fang, Martin Holmén, Patrik Michaelsen
Behavioral Finance Working Group Conference. London: 6-7 June 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Identifying Challenges for Sustainable Tax Policy
Pernilla Rendahl, Katarina Nordblom
Paper presented at The 14th GREIT Annual Conference Tax Sustainability in an EU and International Context, 19-20 June 2019, Lund University, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

International and national climate policies for aviation: a review
Jörgen Larsson, Anna Elofsson, Thomas Sterner, Jonas Åkerman
Climate Policy, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Transaction Costs of Upstream Versus Downstream Pricing of CO2 Emissions
Jessica Coria, Jurate Jaraite
Environmental and Resource Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Bargaining under time pressure from deadlines
E. Karagozoglu, Martin G. Kocher
Experimental Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 3312

Sidansvarig: Marie Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?