Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

Environmentally differentiated port dues
Linda Styhre, J von Bahr, Rickard Bergqvist, S Bäckström, Marta Gonzalez-Aregall et al.
Gothenburg, IVL Swedish Environmental Research Institute, Rapport 2019
Rapport

Altruism and the pressure to share: Lab evidence from Tanzania
S. D. Falco, R. Lokina, Peter Martinsson, P. Pin
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Improvement of public transport services for non-cycling travelers
Margareta Friman, Tommy Gärling, Dick Ettema
Travel Behaviour and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pre- and Post-Birth Components of Intergenerational Persistence in Health and Longevity: Lessons from a Large Sample of Adoptees
Evelina Björkegren, Mikael Lindahl, Mårten Palme, Emilia Simeonova
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

The Impact of Abortion on Crime and Crime-Related Behavior
Randi Hjalmarsson, Andreea Mitrut, Cristian Pop-Eleches
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

Att bryta dödläget i klimatförhandlingarna?
Jens Ewald, Thomas Sterner
Socialmedicinsk Tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stock Price Co-Movement and the Foundations of Pairs Trading
Adam Farago, Erik Hjalmarsson
Journal of Financial and Quantitative Analysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fast and Slow Investments in Asset Markets: Influences on Risk Taking
Tommy Gärling, Dawei Fang, Martin Holmén, Patrik Michaelsen
Behavioral Finance Working Group Conference. London: 6-7 June 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 110

Namn Titel Telefon E-post
Okui, Ryo Gästprofessor
Farago, Adam Universitetslektor 031-786 2635 adam.farago@cff.gu.se
van Vuuren, Aico Professor 031-786 6516 aico.van.vuuren@economics.gu.se
Herbertsson, Alexander Universitetslektor 031-786 1394 alexander.herbertsson@cff.gu.se
Akay, Alpaslan Universitetslektor 031-786 4122 alpaslan.akay@gu.se
Boman, Anders Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2645 anders.boman@economics.gu.se
Berggren, Andrea Doktorand 031-786 6172 andrea.berggren@economics.gu.se
Dzemski, Andreas Universitetslektor, biträdande 031-786 6512 andreas.dzemski@economics.gu.se
Lange, Andreas Gästprofessor, Doktor andreas.lange@gu.se
Mitrut, Andreea Universitetslektor 031-786 1256 andreea.mitrut@economics.gu.se
Tran, Anh Vu Doktorand anh.vu.tran@economics.gu.se
Räätäri Nyström, Ann-Christin Personalhandläggare 031-786 5302 ann-christin.raatari.nystrom@economics.gu.se
Isaksson, Ann-Sofie Forskare 031-786 2553 ann-sofie.isaksson@economics.gu.se
Veiderpass, Ann Universitetslektor 031-786 1359 ann.veiderpass@economics.gu.se
Ågren, Anna-Karin Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1340 anna-karin.agren@economics.gu.se
Bindler, Anna Assisterande professor 031-786 5113 anna.bindler@economics.gu.se
Lindahl, Anna Forskarstuderande 031-786 5904 anna.lindahl@economics.gu.se
Florin, Annika Studieadministratör 031-786 1366 annika.florin@economics.gu.se
Lindskog, Annika Universitetslektor 031-786 4412 annika.lindskog@economics.gu.se
Pihl, Ariel Postdoktor 031-786 4389 ariel.pihl@economics.gu.se
Bigsten, Arne Seniorforskare 031-786 1358 arne.bigsten@economics.gu.se
Löfgren, Åsa Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1375 asa.lofgren@economics.gu.se
Sandelin, Bo Professor emeritus 031-786 1355 bo.sandelin@economics.gu.se
Sjöholm, Carolin Doktorand carolin.sjoholm@economics.gu.se
Nadeau, Charles Universitetslektor 031-786 5247 charles.nadeau@economics.gu.se
Varkki, Christina Studieadministratör 031-786 1325 christina.varkki@economics.gu.se
Ek, Claes Forskare 031-786 5249 claes.ek@economics.gu.se
Bilén, David Doktorand david.bilen@economics.gu.se
Fang, Dawei Assistant Professor 031-786 1330 dawei.fang@cff.gu.se
Durevall, Dick Professor 031-786 1350 dick.durevall@economics.gu.se
Elsner, Dominik Doktorand dominik.elsner@economics.gu.se
Lampi, Elina Universitetslektor 031-786 1393 elina.lampi@economics.gu.se
Földi, Elizabeth Projektsamordnare 031-786 1347 elizabeth.foldi@economics.gu.se
Lövgren, Emma Studieadministratör 031-786 1332 emma.lovgren@economics.gu.se
Hjalmarsson, Erik Professor 031-786 1346 erik.hjalmarsson@economics.gu.se
Ranehill, Eva Assistant Professor 031-786 4987 eva.ranehill@economics.gu.se
Carlsson, Evert Universitetslektor 031-786 2556 evert.carlsson@cff.gu.se
Demeke, Eyoual Forskarstuderande eyoual.demeke@economics.gu.se
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Carlsson, Fredrik Professor 031-786 4174 fredrik.carlsson@economics.gu.se
Köhlin, Gunnar Universitetslektor 031-786 4426 gunnar.kohlin@efd.gu.se
Kjellsson, Gustav Universitetslektor 031-786 2603 gustav.kjellsson@economics.gu.se
Eggert, Håkan Universitetslektor, docent 031-786 4175 hakan.eggert@economics.gu.se
Bjurek, Hans Universitetslektor 031-786 4759 hans.bjurek@economics.gu.se
Congdon Fors, Heather Universitetslektor 031-786 4427 heather.fors@economics.gu.se
Ho, Hoang-Anh Doktorand 031-786 1367 hoang-anh.ho@economics.gu.se
van Den Bijgaart, Inge Assistant Professor 031-786 1368 inge.van.den.bijgaart@economics.gu.se
Enlund, Jakob Doktorand 031-786 1339 jakob.enlund@economics.gu.se
Cardell, Jennifer Forskningsassistent jennifer.cardell@economics.gu.se
Ewald, Jens Forskningsassistent 031-786 5252 jens.ewald@gu.se

Visar 1 - 50 av 110

Visar 1 - 10 av 3277

2019

Environmentally differentiated port dues
Linda Styhre, J von Bahr, Rickard Bergqvist, S Bäckström, Marta Gonzalez-Aregall et al.
Gothenburg, IVL Swedish Environmental Research Institute, Rapport 2019
Rapport

Altruism and the pressure to share: Lab evidence from Tanzania
S. D. Falco, R. Lokina, Peter Martinsson, P. Pin
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Improvement of public transport services for non-cycling travelers
Margareta Friman, Tommy Gärling, Dick Ettema
Travel Behaviour and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pre- and Post-Birth Components of Intergenerational Persistence in Health and Longevity: Lessons from a Large Sample of Adoptees
Evelina Björkegren, Mikael Lindahl, Mårten Palme, Emilia Simeonova
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

The Impact of Abortion on Crime and Crime-Related Behavior
Randi Hjalmarsson, Andreea Mitrut, Cristian Pop-Eleches
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

Att bryta dödläget i klimatförhandlingarna?
Jens Ewald, Thomas Sterner
Socialmedicinsk Tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stock Price Co-Movement and the Foundations of Pairs Trading
Adam Farago, Erik Hjalmarsson
Journal of Financial and Quantitative Analysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fast and Slow Investments in Asset Markets: Influences on Risk Taking
Tommy Gärling, Dawei Fang, Martin Holmén, Patrik Michaelsen
Behavioral Finance Working Group Conference. London: 6-7 June 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 3277

Sidansvarig: Marie Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?