Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

The Impact of Abortion on Crime and Crime-Related Behavior
Randi Hjalmarsson, Andreea Mitrut, Cristian Pop-Eleches
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

International and national climate policies for aviation: a review
Jörgen Larsson, Anna Elofsson, Thomas Sterner, Jonas Åkerman
Climate Policy, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

Transaction Costs of Upstream Versus Downstream Pricing of CO2 Emissions
Jessica Coria, Jurate Jaraite
Environmental and Resource Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Compound Returns
Adam Farago, Erik Hjalmarsson
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

Bargaining under time pressure from deadlines
E. Karagozoglu, Martin G. Kocher
Experimental Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Experimental Evidence on Cooperation, Political Affiliation, and Group Size
Ronja Helénsdotter
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

Personer

Visar 1 - 50 av 109

Namn Titel Telefon E-post
Sjöholm, Carolin Doktorand carolin.sjoholm@economics.gu.se
Hassler, John Professor, gäst john.hassler@economics.gu.se
Dupoux, Marion Forskare marion.dupoux@economics.gu.se
Wedenberg, William Forskningsassistent william.wedenberg@gu.se
Mayoral Santamaria, Laura Professor, gäst laura.mayoral.santamaria@gu.se
Inkinen, Ville Doktorand ville.inkinen@economics.gu.se
Bilén, David Doktorand david.bilen@economics.gu.se
Elsner, Dominik Doktorand dominik.elsner@economics.gu.se
Tran, Anh Vu Doktorand anh.vu.tran@economics.gu.se
Hansson, Magnus Doktorand magnus.hansson@economics.gu.se
Ruist, Joakim Universitetsadjunkt joakim.ruist@economics.gu.se
Nielsen, Youngju Gästlärare youngju.nielsen@cff.gu.se
Tesemma, Tewodros Doktorand tewodros.tesemma@economics.gu.se
Demeke, Eyoual Forskarstuderande eyoual.demeke@economics.gu.se
Dufwenberg, Martin Gästprofessor martind1@email.arizona.edu
Kirchler, Michael Gästprofessor Michael.Kirchler@uibk.ac.at
Kocher, Martin Gästprofessor martin.kocher@lrz.uni-muenchen.de
Ketel, Nadine Assistant Professor nadine.ketel@economics.gu.se
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Pirhonen, Laura Forskarstuderande laura.pirhonen@economics.gu.se
Kaniel, Ron Gästprofessor ron.kaniel@gu.se
Mayoral Santamaria, Laura Gästprofessor laura.mayoral.santamaria@gu.se
Somanathan, Rohini Gästprofessor rohini.somanathan@gu.se
Okui, Ryo Gästprofessor
Roeder, Kerstin Gästprofessor, Doktor kerstin.roeder@gu.se
Lange, Andreas Gästprofessor, Doktor andreas.lange@gu.se
Ruist, Joakim Universitetsadjunkt joakim.ruist@economics.gu.se
Hjalmarsson, Randi Professor 031-786 1248 randi.hjalmarsson@economics.gu.se
Mitrut, Andreea Universitetslektor 031-786 1256 andreea.mitrut@economics.gu.se
Lombardi, Maria Assistant Professor 031-786 1261 maria.lombardi@economics.gu.se
Moutakis, Mikael Forskarstuderande 031-786 1266 mikael.moutakis@economics.gu.se
Norrgren, Lisa Doktorand 031-786 1283 lisa.norrgren@economics.gu.se
Zamojski, Marcin Forskare 031-786 1284 marcin.zamojski@cff.gu.se
Varkki, Christina Studieadministratör 031-786 1325 christina.varkki@economics.gu.se
Sundén, Mattias Universitetslektor 031-786 1328 mattias.sunden@economics.gu.se
Fang, Dawei Assistant Professor 031-786 1330 dawei.fang@cff.gu.se
Lövgren, Emma Studieadministratör 031-786 1332 emma.lovgren@economics.gu.se
Renström, Katarina Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1336 katarina.renstrom@economics.gu.se
Nordblom, Katarina Universitetslektor 031-786 1338 katarina.nordblom@economics.gu.se
Enlund, Jakob Doktorand 031-786 1339 jakob.enlund@economics.gu.se
Ågren, Anna-Karin Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1340 anna-karin.agren@economics.gu.se
Olsson, Ola Professor 031-786 1341 ola.olsson@economics.gu.se
Hjalmarsson, Erik Professor 031-786 1346 erik.hjalmarsson@economics.gu.se
Földi, Elizabeth Projektsamordnare 031-786 1347 elizabeth.foldi@economics.gu.se
Andersson, Marie Kommunikatör 031-786 1349 marie.andersson@economics.gu.se
Durevall, Dick Professor 031-786 1350 dick.durevall@economics.gu.se
Kataria, Mitesh Universitetslektor 031-786 1352 mitesh.kataria@gu.se
Andersson, Per-Åke Universitetslektor 031-786 1353 per-ake.andersson@economics.gu.se
Sandelin, Bo Professor emeritus 031-786 1355 bo.sandelin@economics.gu.se
Bigsten, Arne Seniorforskare 031-786 1358 arne.bigsten@economics.gu.se

Visar 1 - 50 av 109

Visar 3251 - 3260 av 3267

1975

Cambridgeskolans synvinkel
Bo Sandelin
Ekonomiska Samfundets Tidskrift, Recension 1975
Recension

The Wicksell effect, Dewey, and others: a note
Bo Sandelin
History of Political Economy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1975
Artikel i vetenskaplig tidskrift

1974

Totalfinansiering och statlig bostadsbank
Bo Sandelin
Ekonomisk Debatt, bostadsextra, Artikel i övriga tidskrifter 1974
Artikel i övriga tidskrifter

Bostadsekonomi och bostadspolitik
Bo Södersten, Bo Sandelin
Tiden, Artikel i övriga tidskrifter 1974
Artikel i övriga tidskrifter

Ombyggnad och besittningsskydd
Bo Sandelin
Att bo, Artikel i övriga tidskrifter 1974
Artikel i övriga tidskrifter

Investeringens dimensioner
Bo Sandelin
Göteborg, University of Gothenburg, Licentiatsavhandling 1974
Licentiatsavhandling

1973

Närsynt om räntan
Bo Sandelin, Bo Södersten
Dagens Nyheter, Artikel i dagstidning 1973
Artikel i dagstidning

Skall vi ha skatter på miljöförstöring?
Bo Sandelin
Göteborgs Handels- och Sjöfarts-Tidning 1973-08-02, Recension 1973
Recension

1972

Jugoslaviska problem
Bo Sandelin
Sydsvenska Dagbladet 1972-09-21, Artikel i dagstidning 1972
Artikel i dagstidning

Om penningpolitiken
Bo Sandelin
Sydsvenska Dagbladet 1972-07-20, Recension 1972
Recension

Visar 3251 - 3260 av 3267

Sidansvarig: Marie Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?