Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

On the Use of Market Based Instruments to Reduce Air Pollution in Asia
Jessica Coria, Gunnar Köhlin, Jintao Xu
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Political Economy of Listing of Substances of Very High Concern in the European REACH Regulation
Jessica Coria
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2019
Working paper

Politics in the Courtroom: Political Ideology and Jury Decision Making
Shamena Anwar, Patrick Bayer, Randi Hjalmarsson
Journal of the European Economic Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The cost-effectiveness of biological therapy cycles in the management of Crohn's disease.
Kristian Bolin, Erik Hertervig, Edouard Louis
Journal of Crohn's & colitis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring Carbon Pricing in Developing Countries: A Macroeconomic Analysis in Ethiopia
A. T. Mengistu, P. Benitez, S. Tamru, Haileselassie Medhin, M. Toman
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physician behavior and conditional altruism: the effects of payment system and uncertain health benefit
Peter Martinsson, E. Persson
Theory and Decision, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ride Your Luck! A Field Experiment on Lottery-Based Incentives for Compliance
M. Fabbri, Paolo Nicola Barbieri, M. Bigoni
Management Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Not for you! The cost of having a foreign-sounding name in the Swedish private housing market
Hemrin Molla, Caroline Rhawi, Elina Lampi
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2019
Working paper

Personer

Visar 1 - 50 av 110

Namn Titel Telefon E-post
Sjöholm, Carolin Doktorand carolin.sjoholm@economics.gu.se
Hassler, John Professor, gäst john.hassler@economics.gu.se
Dupoux, Marion Postdoktor marion.dupoux@economics.gu.se
Wedenberg, William Forskningsassistent william.wedenberg@gu.se
Mayoral Santamaria, Laura Professor, gäst laura.mayoral.santamaria@gu.se
Inkinen, Ville Doktorand ville.inkinen@economics.gu.se
Bilén, David Doktorand david.bilen@economics.gu.se
Elsner, Dominik Doktorand dominik.elsner@economics.gu.se
Tran, Anh Vu Doktorand anh.vu.tran@economics.gu.se
Hansson, Magnus Doktorand magnus.hansson@economics.gu.se
Ruist, Joakim Universitetsadjunkt joakim.ruist@economics.gu.se
Helénsdotter, Ronja Doktorand ronja.helensdotter@economics.gu.se
Karlsson, Jimmy Forskningsassistent jimmy.karlsson@economics.gu.se
Andersson, Per-Åke Universitetslektor per-ake.andersson@economics.gu.se
Lokrantz, Elin Forskningsassistent elin.lokrantz@economics.gu.se
Rootzén, Johan Forskare johan.rootzen@economics.gu.se
Tesemma, Tewodros Doktorand tewodros.tesemma@economics.gu.se
Demeke, Eyoual Forskarstuderande eyoual.demeke@economics.gu.se
Lindahl, Anna Forskarstuderande anna.lindahl@economics.gu.se
Dufwenberg, Martin Gästprofessor martind1@email.arizona.edu
Kirchler, Michael Gästprofessor Michael.Kirchler@uibk.ac.at
Kocher, Martin Gästprofessor martin.kocher@lrz.uni-muenchen.de
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Pirhonen, Laura Forskarstuderande laura.pirhonen@economics.gu.se
Kaniel, Ron Gästprofessor ron.kaniel@gu.se
Roeder, Kerstin Gästprofessor, Doktor kerstin.roeder@gu.se
Lange, Andreas Gästprofessor, Doktor andreas.lange@gu.se
Olme, Elisabet Assistant professor elisabet.olme@economics.gu.se
Ho, Hoang-Anh Forskarstuderande
Lau, Debbie Forskarstuderande
Larsson, Sebastian Forskarstuderande
Ketel, Nadine Adjungerad professor
Behler, Timm Doktorand 031-786 1152 timm.behler@economics.gu.se
Hjalmarsson, Randi Professor 031-786 1248 randi.hjalmarsson@economics.gu.se
Mitrut, Andreea Universitetslektor 031-786 1256 andreea.mitrut@economics.gu.se
Moutakis, Mikael Forskarstuderande 031-786 1266 mikael.moutakis@economics.gu.se
Norrgren, Lisa Doktorand 031-786 1283 lisa.norrgren@economics.gu.se
Zamojski, Marcin Forskare 031-786 1284 marcin.zamojski@cff.gu.se
Varkki, Christina Studieadministratör 031-786 1325 christina.varkki@economics.gu.se
Sundén, Mattias Universitetslektor 031-786 1328 mattias.sunden@economics.gu.se
Fang, Dawei Assistant Professor 031-786 1330 dawei.fang@cff.gu.se
Lövgren, Emma Studieadministratör 031-786 1332 emma.lovgren@economics.gu.se
Renström, Katarina Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1336 katarina.renstrom@economics.gu.se
Nordblom, Katarina Universitetslektor 031-786 1338 katarina.nordblom@economics.gu.se
Enlund, Jakob Doktorand 031-786 1339 jakob.enlund@economics.gu.se
Ågren, Anna-Karin Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1340 anna-karin.agren@economics.gu.se
Olsson, Ola Professor 031-786 1341 ola.olsson@economics.gu.se
Hjalmarsson, Erik Professor 031-786 1346 erik.hjalmarsson@economics.gu.se
Földi, Elizabeth Projektsamordnare 031-786 1347 elizabeth.foldi@economics.gu.se
Andersson, Marie Kommunikatör 031-786 1349 marie.andersson@economics.gu.se

Visar 1 - 50 av 110

Visar 1 - 10 av 3308

2019

On the Use of Market Based Instruments to Reduce Air Pollution in Asia
Jessica Coria, Gunnar Köhlin, Jintao Xu
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Political Economy of Listing of Substances of Very High Concern in the European REACH Regulation
Jessica Coria
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2019
Working paper

Politics in the Courtroom: Political Ideology and Jury Decision Making
Shamena Anwar, Patrick Bayer, Randi Hjalmarsson
Journal of the European Economic Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The cost-effectiveness of biological therapy cycles in the management of Crohn's disease.
Kristian Bolin, Erik Hertervig, Edouard Louis
Journal of Crohn's & colitis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring Carbon Pricing in Developing Countries: A Macroeconomic Analysis in Ethiopia
A. T. Mengistu, P. Benitez, S. Tamru, Haileselassie Medhin, M. Toman
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physician behavior and conditional altruism: the effects of payment system and uncertain health benefit
Peter Martinsson, E. Persson
Theory and Decision, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ride Your Luck! A Field Experiment on Lottery-Based Incentives for Compliance
M. Fabbri, Paolo Nicola Barbieri, M. Bigoni
Management Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Not for you! The cost of having a foreign-sounding name in the Swedish private housing market
Hemrin Molla, Caroline Rhawi, Elina Lampi
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2019
Working paper

Visar 1 - 10 av 3308

Sidansvarig: Marie Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://economics.handels.gu.se/om-institutionen/?sortBy=phoneNumber&selectedTab=2&print=true
Utskriftsdatum: 2019-10-19