Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

On the Use of Market Based Instruments to Reduce Air Pollution in Asia
Jessica Coria, Gunnar Köhlin, Jintao Xu
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Political Economy of Listing of Substances of Very High Concern in the European REACH Regulation
Jessica Coria
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2019
Working paper

Politics in the Courtroom: Political Ideology and Jury Decision Making
Shamena Anwar, Patrick Bayer, Randi Hjalmarsson
Journal of the European Economic Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The cost-effectiveness of biological therapy cycles in the management of Crohn's disease.
Kristian Bolin, Erik Hertervig, Edouard Louis
Journal of Crohn's & colitis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring Carbon Pricing in Developing Countries: A Macroeconomic Analysis in Ethiopia
A. T. Mengistu, P. Benitez, S. Tamru, Haileselassie Medhin, M. Toman
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physician behavior and conditional altruism: the effects of payment system and uncertain health benefit
Peter Martinsson, E. Persson
Theory and Decision, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ride Your Luck! A Field Experiment on Lottery-Based Incentives for Compliance
M. Fabbri, Paolo Nicola Barbieri, M. Bigoni
Management Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 110

Namn Titel Telefon E-post
Ketel, Nadine Adjungerad professor
Kirchler, Michael Gästprofessor Michael.Kirchler@uibk.ac.at
Kjellsson, Gustav Universitetslektor 031-786 2603 gustav.kjellsson@economics.gu.se
Kocher, Martin Gästprofessor martin.kocher@lrz.uni-muenchen.de
Köhlin, Gunnar Universitetslektor 031-786 4426 gunnar.kohlin@efd.gu.se
Lampi, Elina Universitetslektor 031-786 1393 elina.lampi@economics.gu.se
Lange, Andreas Gästprofessor, Doktor andreas.lange@gu.se
Larsson, Sebastian Forskarstuderande
Lau, Debbie Forskarstuderande
Lindahl, Anna Forskarstuderande anna.lindahl@economics.gu.se
Lindahl, Mikael Professor 031-786 6729 mikael.lindahl@economics.gu.se
Lindskog, Annika Universitetslektor 031-786 4412 annika.lindskog@economics.gu.se
Lokrantz, Elin Forskningsassistent elin.lokrantz@economics.gu.se
Löfgren, Maria Administrativ chef, inst 031-786 1981 maria.lofgren@economics.gu.se
Löfgren, Åsa Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1375 asa.lofgren@economics.gu.se
Lövgren, Emma Studieadministratör 031-786 1332 emma.lovgren@economics.gu.se
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Martinsson, Peter Professor 031-786 5255 peter.martinsson@economics.gu.se
Mayoral Santamaria, Laura Professor, gäst laura.mayoral.santamaria@gu.se
Mitrut, Andreea Universitetslektor 031-786 1256 andreea.mitrut@economics.gu.se
Moutakis, Mikael Forskarstuderande 031-786 1266 mikael.moutakis@economics.gu.se
Mukanjari, Samson Forskarstuderande 031-786 1367 samson.mukanjari@economics.gu.se
Muller, Paul Assistant Professor 031-786 6515 paul.muller@economics.gu.se
Nadeau, Charles Universitetslektor 031-786 5247 charles.nadeau@economics.gu.se
Nie, Zihan Forskare 031-786 2648 zihan.nie@economics.gu.se
Nordblom, Katarina Universitetslektor 031-786 1338 katarina.nordblom@economics.gu.se
Norrgren, Lisa Doktorand 031-786 1283 lisa.norrgren@economics.gu.se
Oliveira, Selma Ekonomiadministratör 031-786 1374 selma.oliveira@economics.gu.se
Olme, Elisabet Assistant professor elisabet.olme@economics.gu.se
Olsson, Ola Professor 031-786 1341 ola.olsson@economics.gu.se
Pihl, Ariel Postdoktor 031-786 4389 ariel.pihl@economics.gu.se
Pirhonen, Laura Forskarstuderande laura.pirhonen@economics.gu.se
Ranehill, Eva Assistant Professor 031-786 4987 eva.ranehill@economics.gu.se
Ransgård, Margareta Institutionssamordnare 031-786 4194 margareta.ransgard@economics.gu.se
Renström, Katarina Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1336 katarina.renstrom@economics.gu.se
Roeder, Kerstin Gästprofessor, Doktor kerstin.roeder@gu.se
Rootzén, Johan Forskare johan.rootzen@economics.gu.se
Rubio Ramos, Melissa Doktorand 031-786 1360 melissa.rubio@economics.gu.se
Ruist, Joakim Universitetsadjunkt joakim.ruist@economics.gu.se
Räätäri Nyström, Ann-Christin Personalhandläggare 031-786 5302 ann-christin.raatari.nystrom@economics.gu.se
Schürz, Simon Doktorand 031-786 4170 simon.schurz@economics.gu.se
Siirak, Maria Personalhandläggare 031-786 5846 maria.siirak@economics.gu.se
Sjöholm, Carolin Doktorand carolin.sjoholm@economics.gu.se
Stennek, Johan Professor 031-786 2513 johan.stennek@economics.gu.se
Sterner, Thomas Seniorforskare 031-786 1377 thomas.sterner@economics.gu.se
Sundén, Mattias Universitetslektor 031-786 1328 mattias.sunden@economics.gu.se
Söderbom, Måns Professor, Prefekt 031-786 4332 mans.soderbom@economics.gu.se
Tesemma, Tewodros Doktorand tewodros.tesemma@economics.gu.se
Tian, Ruijie Doktorand 031-786 5002 ruijie.tian@economics.gu.se
Tran, Anh Vu Doktorand anh.vu.tran@economics.gu.se

Visar 51 - 100 av 110

Visar 1 - 10 av 3309

2019

On the Use of Market Based Instruments to Reduce Air Pollution in Asia
Jessica Coria, Gunnar Köhlin, Jintao Xu
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Political Economy of Listing of Substances of Very High Concern in the European REACH Regulation
Jessica Coria
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2019
Working paper

Politics in the Courtroom: Political Ideology and Jury Decision Making
Shamena Anwar, Patrick Bayer, Randi Hjalmarsson
Journal of the European Economic Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The cost-effectiveness of biological therapy cycles in the management of Crohn's disease.
Kristian Bolin, Erik Hertervig, Edouard Louis
Journal of Crohn's & colitis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring Carbon Pricing in Developing Countries: A Macroeconomic Analysis in Ethiopia
A. T. Mengistu, P. Benitez, S. Tamru, Haileselassie Medhin, M. Toman
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physician behavior and conditional altruism: the effects of payment system and uncertain health benefit
Peter Martinsson, E. Persson
Theory and Decision, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ride Your Luck! A Field Experiment on Lottery-Based Incentives for Compliance
M. Fabbri, Paolo Nicola Barbieri, M. Bigoni
Management Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 3309

Sidansvarig: Marie Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?