Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

Social Comparisons and Optimal Taxation in a Small Open Economy
T. Aronsson, Olof Johansson-Stenman, T. Sjögren
Scandinavian Journal of Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physician behavior and conditional altruism: the effects of payment system and uncertain health benefit
Peter Martinsson, E. Persson
Theory and Decision, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Unleashing animal spirits: Self-control and overpricing in experimental asset markets
Martin G. Kocher, K. E. Lucks, D. Schindler
Review of Financial Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Refugees and apartment prices: A case study to investigate the attitudes of home buyers
Aico van Vuuren, Josef Kjellander, Viktor Nilsson
Regional Science and Urban Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Child Human Capital – The Importance of Parenting Style
Kristian Bolin, Michael R. Caputo
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

Marine Plastic Pollution: Sources, Impacts, and Policy Issues
Bethanie Carney Almroth, Håkan Eggert
Review of Environmental Economics and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

International Remittances and Private Interhousehold Transfers: Exploring the Links
Yonas Alem, L. Andersson
European Journal of Development Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The sound of silence: A license to be selfish
G. Di Bartolomeo, Martin Dufwenberg, S. Papa
Economics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Valuation when baselines are changing: Tick-borne disease risk and recreational choice
Thomas Sterner, Daniel Slunge, Wiktor Adamowicz
Resources and Energy Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Non-Life-Threatening Ailments and Rational Patience
Kristian Bolin, Michael R. Caputo
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

Personer

Visar 51 - 100 av 113

Namn Titel Telefon E-post
Hjalmarsson, Erik Professor 031-786 1346 erik.hjalmarsson@economics.gu.se
Földi, Elizabeth Projektsamordnare 031-786 1347 elizabeth.foldi@economics.gu.se
Andersson, Marie Kommunikatör 031-786 1349 marie.andersson@economics.gu.se
Durevall, Dick Professor 031-786 1350 dick.durevall@economics.gu.se
Kataria, Mitesh Universitetslektor 031-786 1352 mitesh.kataria@gu.se
Hynsjö, Disa Gästforskare 031-786 1353 disa.hynsjo@economics.gu.se
Sandelin, Bo Professor emeritus 031-786 1355 bo.sandelin@economics.gu.se
Bigsten, Arne Seniorforskare 031-786 1358 arne.bigsten@economics.gu.se
Veiderpass, Ann Universitetslektor 031-786 1359 ann.veiderpass@economics.gu.se
Rubio Ramos, Melissa Doktorand 031-786 1360 melissa.rubio@economics.gu.se
Florin, Annika Studieadministratör 031-786 1366 annika.florin@economics.gu.se
Mukanjari, Samson Forskarstuderande 031-786 1367 samson.mukanjari@economics.gu.se
van Den Bijgaart, Inge Assistant Professor 031-786 1368 inge.van.den.bijgaart@economics.gu.se
Ahlerup, Pelle Universitetslektor 031-786 1370 pelle.ahlerup@economics.gu.se
Oliveira, Selma Ekonomiadministratör 031-786 1374 selma.oliveira@economics.gu.se
Löfgren, Åsa Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1375 asa.lofgren@economics.gu.se
Sterner, Thomas Seniorforskare 031-786 1377 thomas.sterner@economics.gu.se
Lampi, Elina Universitetslektor 031-786 1393 elina.lampi@economics.gu.se
Herbertsson, Alexander Universitetslektor 031-786 1394 alexander.herbertsson@cff.gu.se
Löfgren, Maria Administrativ chef, inst 031-786 1981 maria.lofgren@economics.gu.se
Stennek, Johan Professor 031-786 2513 johan.stennek@economics.gu.se
Johansson Stenman, Olof Professor 031-786 2538 olof.johansson@economics.gu.se
Isaksson, Ann-Sofie Forskare 031-786 2553 ann-sofie.isaksson@economics.gu.se
Jönefors, Mona Ekonom 031-786 2555 mona.jonefors@economics.gu.se
Carlsson, Evert Universitetslektor 031-786 2556 evert.carlsson@cff.gu.se
Kjellsson, Gustav Universitetslektor 031-786 2603 gustav.kjellsson@economics.gu.se
Farago, Adam Universitetslektor 031-786 2635 adam.farago@cff.gu.se
Boman, Anders Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2645 anders.boman@economics.gu.se
Vecci, Joseph Postdoktor 031-786 2646
Nie, Zihan Forskare 031-786 2648 zihan.nie@economics.gu.se
Zhang, Jian Hua Universitetslektor 031-786 2689 jianhua.zhang@cff.gu.se
Akay, Alpaslan Universitetslektor 031-786 4122 alpaslan.akay@gu.se
Schürz, Simon Doktorand 031-786 4170 simon.schurz@economics.gu.se
Carlsson, Fredrik Professor 031-786 4174 fredrik.carlsson@economics.gu.se
Eggert, Håkan Universitetslektor, docent 031-786 4175 hakan.eggert@economics.gu.se
Ransgård, Margareta Institutionssamordnare 031-786 4194 margareta.ransgard@economics.gu.se
Söderbom, Måns Professor, Prefekt 031-786 4332 mans.soderbom@economics.gu.se
Pihl, Ariel Postdoktor 031-786 4389 ariel.pihl@economics.gu.se
Lindskog, Annika Universitetslektor 031-786 4412 annika.lindskog@economics.gu.se
Köhlin, Gunnar Universitetslektor 031-786 4426 gunnar.kohlin@efd.gu.se
Congdon Fors, Heather Universitetslektor 031-786 4427 heather.fors@economics.gu.se
Bjurek, Hans Universitetslektor 031-786 4759 hans.bjurek@economics.gu.se
Coria, Jessica Universitetslektor 031-786 4867 jessica.coria@economics.gu.se
Ranehill, Eva Assistant Professor 031-786 4987 eva.ranehill@economics.gu.se
Andersson, Lina Doktorand 031-786 5002 lina.andersson@economics.gu.se
Tian, Ruijie Doktorand 031-786 5002 ruijie.tian@economics.gu.se
Bindler, Anna Assisterande professor 031-786 5113 anna.bindler@economics.gu.se
Forsberg, Katarina Intendent 031-786 5240 katarina.forsberg@cff.gu.se
Nadeau, Charles Universitetslektor 031-786 5247 charles.nadeau@economics.gu.se
Ek, Claes Forskare 031-786 5249 claes.ek@economics.gu.se

Visar 51 - 100 av 113

Visar 81 - 90 av 3297

2019

Travel-related feelings: Review, theoretical framework, and numerical experiments
Tommy Gärling
Transportation Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

Politics in the Courtroom: Political Ideology and Jury Decision Making
Shamena Anwar, Patrick Bayer, Randi Hjalmarsson
Journal of the European Economic Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Different reliability of instrumented gait analysis between patients with unilateral hip osteoarthritis, unilateral hip prosthesis and healthy controls.
Roland Zügner, Roy Tranberg, Vera Lisovskaja, Johan Kärrholm
BMC musculoskeletal disorders, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Jury of Her Peers: The Impact of the First Female Jurors on Criminal Convictions
Shamena Anwar, Patrick Bayer, Randi Hjalmarsson
Economic Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Selection and Design of Environmental Policy Instruments
Thomas Sterner, Elizabeth Robinson
Handbook of Environmental Economics Vol. IV, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Physical inactivity: Productivity losses and healthcare costs 2002 and 2016 in Sweden
Kristian Bolin
BMJ Open Sport and Exercise Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Muddy waters : economic analysis of soil erosion and downstream externalities
Anders Ekbom, Gardner Brown, Thomas Sterner
Ghanaian Journal of Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Liberté, égalité…religiosité
J. Esteban, G. Levy, Laura Mayoral
Journal of Public Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 3297

Sidansvarig: Marie Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://economics.handels.gu.se/om-institutionen/?pageNumber=2&selectedTab=2&sortBy=phoneNumber&publicationPageNumber=9&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Feconomics.handels.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FlanguageId%3D100001
Utskriftsdatum: 2019-09-20