Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Här finns utbildning inom nationalekonomi och statistik och forskning inom många områden, till exempel miljöekonomi, utvecklingsekonomi, beteendeekonomi och finansiell ekonomi. Undervisningen leds av meriterade och engagerade forskare. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds.

Organisation

Institutionen leds av prefekten tillsammans med ett institutionsråd bestående av representanter för forskare/lärare, administrativ personal och studerande. Institutionens prefekt är ordförande i institutionsrådet.

Grundutbildningen leds och administreras av en viceprefekt med ansvar för grundutbildningsfrågor, en studierektor samt personalen på studentexpeditionerna.

Forskarutbildningen leds av en forskningskommitté som är underställd prefekten. Denna kommitté är ett beredande organ för såväl forsknings- som forskarutbildningsfrågor och består av institutionens professorer, forskningshandläggaren och en doktorand. Proprefekten är ordförande i gruppen och ansvarig för forskarutbildningen.

Forskningsverksamheten är uppbyggd kring institutionens professorer och övriga forskare. Flertalet av dessa ingår i en forskningsavdelning medan andra arbetar mer självständigt och/eller medverkar i forskningsprojekt inom flera avdelningar.

Personal

Omkring 140 personer arbetar vid Institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: administrativ personal, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

Is R&D cash flow sensitive? Evidence from Chinese industrial firms
Q. Weng, Måns Söderbom
China Economic Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Testing the impact of frustration and anger when responsibility is low
Emil Persson
Journal of Economic Behavior & Organization, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Do Dutch dentists extract monopoly rents?
Nadine Ketel, Edwin Leuven, Hessel Oosterbeek, Bas van der Klaauw
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2018
Rapport

The impact of the announcement of temporary building sites for refugees on house prices in Gothenburg
Josef Kjellander, Viktor Nilsson, Aico van Vuuren
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2018
Rapport

Policy Spillovers in the regulation of multiple pollutants
Stefan Ambec, Jessica Coria
Journal of Environmental Economics and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ethnical discrimination in Europe: Field evidence from the finance industry
M. Stefan, F. Holzmeister, A. Müllauer, Michael Kirchler
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Carbon Label at a University Restaurant – Label Implementation and Evaluation
F. Brunner, Verena Kurz, D. Bryngelsson, F. Hedenus
Ecological Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Determinants of the Evolution of Inequality in Africa
Arne Bigsten
Journal of African Economies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Has Forest Certification Reduced Forest Degradation in Sweden?
Laura Villalobos, Jessica Coria, Anna Nordén
Land Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Estimating Equilibrium Effects of Job Search Assistance
P. Gautier, B. van der Klaauw, Paul Muller, M. Rosholm, M. Svarer
Journal Labor Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 119

Namn Titel Telefon E-post
Kataria, Mitesh Universitetslektor 031-786 1352 mitesh.kataria@gu.se
Ketel, Nadine Assistant Professor nadine.ketel@economics.gu.se
Khomenko, Maksym Doktorand 031-786 4170 maksym.khomenko@economics.gu.se
Kirchler, Michael Gästprofessor Michael.Kirchler@uibk.ac.at
Kiss, Tamás Doktorand 031-786 5904 tamas.kiss@cff.gu.se
Kjellsson, Gustav Universitetslektor, biträdande 031-786 2603 gustav.kjellsson@economics.gu.se
Kocher, Martin Gästprofessor martin.kocher@lrz.uni-muenchen.de
Köhlin, Gunnar Universitetslektor 031-786 4426 gunnar.kohlin@economics.gu.se
Labori, Frida Forskningsassistent 031-786 6519 frida.labori@economics.gu.se
Lampi, Elina Universitetslektor 031-786 1393 elina.lampi@economics.gu.se
Lange, Andreas Gästprofessor, Doktor andreas.lange@gu.se
Larsson, Sebastian Doktorand 031-786 5097 sebastian.larsson@economics.gu.se
Lau, Debbie Doktorand 031-786 5097 debbie.lau@economics.gu.se
Lindahl, Anna Forskarstuderande 031-786 5904 anna.lindahl@economics.gu.se
Lindahl, Mikael Professor 031-786 6729 mikael.lindahl@economics.gu.se
Lindskog, Annika Universitetslektor 031-786 4412 annika.lindskog@economics.gu.se
Lombardi, Maria Assistant Professor 031-786 1261 maria.lombardi@economics.gu.se
Löfgren, Åsa Universitetslektor 031-786 1375 asa.lofgren@economics.gu.se
Lövgren, Emma Studieadministratör 031-786 1332 emma.lovgren@economics.gu.se
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Martinsson, Peter Professor 031-786 5255 peter.martinsson@economics.gu.se
Mayoral Santamaria, Laura Gästprofessor laura.mayoral.santamaria@gu.se
Mitrut, Andreea Universitetslektor 031-786 1256 andreea.mitrut@economics.gu.se
Moutakis, Mikael Forskarstuderande 031-786 1264 mikael.moutakis@economics.gu.se
Mukanjari, Samson Forskarstuderande 031-786 1367 samson.mukanjari@economics.gu.se
Muller, Paul Assistant Professor 031-786 6515 paul.muller@economics.gu.se
Muz, Ida Doktorand 031-786 1360 ida.muz@economics.gu.se
Nadeau, Charles Universitetslektor 031-786 5247 charles.nadeau@economics.gu.se
Nilsson, Frida Forskningsassistent 031-786 1337 frida.nilsson.2@economics.gu.se
Nordblom, Katarina Universitetslektor 031-786 1338 katarina.nordblom@economics.gu.se
Norrgren, Lisa Doktorand 031-786 1339 lisa.norrgren@economics.gu.se
Okui, Ryo Gästprofessor
Olai, Susanna Projektledare, administrativ 031-786 4321 susanna.olai@economics.gu.se
Oliveira, Selma Ekonomiadministratör 031-786 1374 selma.oliveira@economics.gu.se
Olsson, Ola Professor, Proprefekt 031-786 1341 ola.olsson@economics.gu.se
Pihl, Ariel Postdoktor 031-786 4389 ariel.pihl@economics.gu.se
Pirhonen, Laura Forskarstuderande laura.pirhonen@economics.gu.se
Poot, Marleen Projektassistent, adm 031-786 5306 marleen.poot@economics.gu.se
Ranehill, Eva Assistant Professor 031-786 4987 eva.ranehill@economics.gu.se
Ransgård, Margareta Institutionssamordnare 031-786 4194 margareta.ransgard@economics.gu.se
Renström, Katarina Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1336 katarina.renstrom@economics.gu.se
Roeder, Kerstin Gästprofessor, Doktor kerstin.roeder@gu.se
Rubio Ramos, Melissa Doktorand 031-786 1360 melissa.rubio@economics.gu.se
Räätäri Nyström, Ann-Christin Personalhandläggare 031-786 5302 ann-christin.raatari.nystrom@economics.gu.se
Sandelin, Bo Seniorprofessor 031-786 1355 bo.sandelin@economics.gu.se
Schürz, Simon Doktorand simon.schurz@economics.gu.se
Schürz, Simon Doktorand 031-786 4170 simon.schurz@economics.gu.se
Sjöholm, Carolin Doktorand 031-786 1351 carolin.sjoholm@economics.gu.se
Somanathan, Rohini Gästprofessor rohini.somanathan@gu.se
Srinidhi, Srinivasan Forskningsassistent 031-786 1351 srinidhi.srinivasan@economics.gu.se

Visar 51 - 100 av 119

Visar 1 - 10 av 3083

2018

Is R&D cash flow sensitive? Evidence from Chinese industrial firms
Q. Weng, Måns Söderbom
China Economic Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Testing the impact of frustration and anger when responsibility is low
Emil Persson
Journal of Economic Behavior & Organization, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Do Dutch dentists extract monopoly rents?
Nadine Ketel, Edwin Leuven, Hessel Oosterbeek, Bas van der Klaauw
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2018
Rapport

The impact of the announcement of temporary building sites for refugees on house prices in Gothenburg
Josef Kjellander, Viktor Nilsson, Aico van Vuuren
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2018
Rapport

Policy Spillovers in the regulation of multiple pollutants
Stefan Ambec, Jessica Coria
Journal of Environmental Economics and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ethnical discrimination in Europe: Field evidence from the finance industry
M. Stefan, F. Holzmeister, A. Müllauer, Michael Kirchler
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Carbon Label at a University Restaurant – Label Implementation and Evaluation
F. Brunner, Verena Kurz, D. Bryngelsson, F. Hedenus
Ecological Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Determinants of the Evolution of Inequality in Africa
Arne Bigsten
Journal of African Economies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Has Forest Certification Reduced Forest Degradation in Sweden?
Laura Villalobos, Jessica Coria, Anna Nordén
Land Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Estimating Equilibrium Effects of Job Search Assistance
P. Gautier, B. van der Klaauw, Paul Muller, M. Rosholm, M. Svarer
Journal Labor Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 3083

Sidansvarig: Marie Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?