Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

Pathways for Low-Carbon Transition of the Steel Industry—A Swedish Case Study
Alla Toktarova, Ida Karlsson, Johan Rootzén, Lisa Göransson, Mikael Odenberger et al.
Energies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fiscal capacity in "post"-conflict states: Evidence from trade on Congo river
Ola Olsson, Peter Martinsson, Maria Eriksson Baaz
Journal of Development Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Roadmap for Decarbonization of the Building and Construction Industry—A Supply Chain Analysis Including Primary Production of Steel and Cement
Ida Karlsson, Johan Rootzén, Alla Toktarova, Mikael Odenberger, Filip Johnsson et al.
Energies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Environmental policy instruments and corruption
Richard Damania, Thomas Sterner, Dale Whittington
China Economic Journal , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Resource scarcity and cooperation: Evidence from a gravity irrigation system in China
Zihan Nie, Xiaojun Yang, Qin Tu
World Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Climate economics support for the UN climate targets
Martin C. Hänsel, Moritz A. Drupp, Daniel J.A. Johansson, Frikk Nesje, Christian Azar et al.
Nature Climate Change, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gold Mining and Education: A Long-run Resource Curse in Africa?
Pelle Ahlerup, T. Baskaran, Arne Bigsten
Journal of Development Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Charting a “Green Path” for Recovery from COVID-19
Samson Mukanjari, Thomas Sterner
Environmental and Resource Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Closing wells; fossil exploration and abandonment in the energy transition
Inge van den Bijgaart, Mauricio Rodriguez
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2020
Working paper

Personer

Visar 51 - 100 av 109

Namn Titel Telefon E-post
Kirchler, Michael Professor, Gäst Michael.Kirchler@uibk.ac.at
Kjellsson, Gustav Universitetslektor 031-786 2603 gustav.kjellsson@economics.gu.se
Kocher, Martin Professor, Gäst martin.kocher@lrz.uni-muenchen.de
Köhlin, Gunnar Universitetslektor 031-786 4426 gunnar.kohlin@efd.gu.se
Lampi, Elina Universitetslektor 031-786 1393 elina.lampi@economics.gu.se
Lange, Andreas Professor, Gäst, Doktor andreas.lange@gu.se
Larsson, Sebastian Forskarstuderande
Lau, Debbie Forskarstuderande
Lindahl, Anna Forskarstuderande anna.lindahl@economics.gu.se
Lindahl, Mikael Professor 031-786 6729 mikael.lindahl@economics.gu.se
Lindskog, Annika Universitetslektor 031-786 4412 annika.lindskog@economics.gu.se
Lokrantz, Elin Forskningsassistent elin.lokrantz@economics.gu.se
Löfgren, Maria Administrativ chef, inst 031-786 1981 maria.lofgren@economics.gu.se
Löfgren, Åsa Universitetslektor 031-786 1375 asa.lofgren@economics.gu.se
Lövgren, Emma Studieadministratör 031-786 1332 emma.lovgren@economics.gu.se
Magnusson, Lars Kommunikatör 031-786 1349 lars.magnusson@economics.gu.se
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Martinsson, Peter Professor 031-786 5255 peter.martinsson@economics.gu.se
Mayoral Santamaria, Laura Professor, gäst laura.mayoral.santamaria@gu.se
Mitrut, Andreea Universitetslektor 031-786 1256 andreea.mitrut@economics.gu.se
Moutakis, Mikael Forskarstuderande 031-786 1266 mikael.moutakis@economics.gu.se
Muller, Paul Assistant Professor 031-786 6515 paul.muller@economics.gu.se
Nadeau, Charles Universitetslektor 031-786 5247 charles.nadeau@economics.gu.se
Nie, Zihan Forskare 031-786 2648 zihan.nie@economics.gu.se
Nordblom, Katarina Universitetslektor 031-786 1338 katarina.nordblom@economics.gu.se
Norrgren, Lisa Doktorand 031-786 1283 lisa.norrgren@economics.gu.se
Oliveira, Selma Ekonomiadministratör 031-786 1374 selma.oliveira@economics.gu.se
Olme, Elisabet Assistant professor 031-786 1351 elisabet.olme@economics.gu.se
Olsson, Ola Professor 031-786 1341 ola.olsson@economics.gu.se
Pihl, Ariel Postdoktor 031-786 4389 ariel.pihl@economics.gu.se
Pirhonen, Laura Forskarstuderande laura.pirhonen@economics.gu.se
Ranehill, Eva Assistant Professor 031-786 4987 eva.ranehill@economics.gu.se
Ransgård, Margareta Institutionssamordnare 031-786 4194 margareta.ransgard@economics.gu.se
Renström, Katarina Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1336 katarina.renstrom@economics.gu.se
Roeder, Kerstin Professor, Gäst, Doktor kerstin.roeder@gu.se
Rootzén, Johan Forskare johan.rootzen@economics.gu.se
Rubio Ramos, Melissa Doktorand melissa.rubio@economics.gu.se
Ruist, Joakim Universitetsadjunkt joakim.ruist@economics.gu.se
Räätäri Nyström, Ann-Christin Personalhandläggare 031-786 5302 ann-christin.raatari.nystrom@economics.gu.se
Sandelin, Bo Professor Emeritus bo.sandelin@economics.gu.se
Siirak, Maria Personalhandläggare 031-786 5846 maria.siirak@economics.gu.se
Sjöholm, Carolin Forskarstuderande carolin.sjoholm@economics.gu.se
Stefansson, Arnaldur Postdoktor
Stennek, Johan Professor 031-786 2513 johan.stennek@economics.gu.se
Sterner, Thomas Seniorforskare, Seniorprofessor 031-786 1377 thomas.sterner@economics.gu.se
Sundén, Mattias Universitetslektor 031-786 1328 mattias.sunden@economics.gu.se
Svedberg, Patrik Forskningsassistent patrik.svedberg@economics.gu.se
Söderbom, Måns Professor, Prefekt 031-786 4332 mans.soderbom@economics.gu.se
Tesemma, Tewodros Doktorand tewodros.tesemma@economics.gu.se
Tian, Ruijie Doktorand 031-786 5002 ruijie.tian@economics.gu.se

Visar 51 - 100 av 109

Visar 1 - 10 av 3407

2020

Pathways for Low-Carbon Transition of the Steel Industry—A Swedish Case Study
Alla Toktarova, Ida Karlsson, Johan Rootzén, Lisa Göransson, Mikael Odenberger et al.
Energies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fiscal capacity in "post"-conflict states: Evidence from trade on Congo river
Ola Olsson, Peter Martinsson, Maria Eriksson Baaz
Journal of Development Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Roadmap for Decarbonization of the Building and Construction Industry—A Supply Chain Analysis Including Primary Production of Steel and Cement
Ida Karlsson, Johan Rootzén, Alla Toktarova, Mikael Odenberger, Filip Johnsson et al.
Energies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Environmental policy instruments and corruption
Richard Damania, Thomas Sterner, Dale Whittington
China Economic Journal , Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Resource scarcity and cooperation: Evidence from a gravity irrigation system in China
Zihan Nie, Xiaojun Yang, Qin Tu
World Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Climate economics support for the UN climate targets
Martin C. Hänsel, Moritz A. Drupp, Daniel J.A. Johansson, Frikk Nesje, Christian Azar et al.
Nature Climate Change, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gold Mining and Education: A Long-run Resource Curse in Africa?
Pelle Ahlerup, T. Baskaran, Arne Bigsten
Journal of Development Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Charting a “Green Path” for Recovery from COVID-19
Samson Mukanjari, Thomas Sterner
Environmental and Resource Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Closing wells; fossil exploration and abandonment in the energy transition
Inge van den Bijgaart, Mauricio Rodriguez
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2020
Working paper

Visar 1 - 10 av 3407

Sidansvarig: Lars Magnusson|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?