Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

Charting a “Green Path” for Recovery from COVID-19
Samson Mukanjari, Thomas Sterner
Environmental and Resource Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gold Mining and Education: A Long-run Resource Curse in Africa?
Pelle Ahlerup, T. Baskaran, Arne Bigsten
Journal of Development Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does having insurance change individuals' self-confidence?
R. Guber, Martin G. Kocher, J. Winter
Journal of Risk and Insurance, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Climate economics support for the UN climate targets
Martin C. Hänsel, Moritz A. Drupp, Daniel J.A. Johansson, Frikk Nesje, Christian Azar et al.
Nature Climate Change, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Why Unions Reduce Wage Inequality: A Theory of Domino Effects
Johan Stennek
Scandinavian Journal of Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Testing for overconfidence statistically: A moment inequality approach
Y. C. Jin, Ryo Okui
Journal of Applied Econometrics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Minnesord: Birger Möller
Hans Bjurek, Hans Hansson, Bo Sandelin
Göteborgs-Posten, Artikel i dagstidning 2020
Artikel i dagstidning

Review and assessment of self-reports of travel-related emotional wellbeing
Tommy Gärling, Dick Ettema, Filip Fors Connolly, Margareta Friman, Lars E. Olsson
Journal of Transport & Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Resource scarcity and cooperation: Evidence from a gravity irrigation system in China
Zihan Nie, Xiaojun Yang, Qin Tu
World Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 109

Namn Titel Telefon E-post
Dupoux, Marion Postdoktor marion.dupoux@economics.gu.se
Wedenberg, William Forskningsassistent william.wedenberg@gu.se
Mayoral Santamaria, Laura Professor, gäst laura.mayoral.santamaria@gu.se
Inkinen, Ville Doktorand ville.inkinen@economics.gu.se
Bilén, David Doktorand david.bilen@economics.gu.se
Elsner, Dominik Doktorand dominik.elsner@economics.gu.se
Tran, Anh Vu Doktorand anh.vu.tran@economics.gu.se
Hansson, Magnus Doktorand magnus.hansson@economics.gu.se
Ruist, Joakim Universitetsadjunkt joakim.ruist@economics.gu.se
Helénsdotter, Ronja Doktorand ronja.helensdotter@economics.gu.se
Lokrantz, Elin Forskningsassistent elin.lokrantz@economics.gu.se
Rootzén, Johan Forskare johan.rootzen@economics.gu.se
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Svedberg, Patrik Forskningsassistent patrik.svedberg@economics.gu.se
Tesemma, Tewodros Doktorand tewodros.tesemma@economics.gu.se
Demeke, Eyoual Forskarstuderande eyoual.demeke@economics.gu.se
Lindahl, Anna Forskarstuderande anna.lindahl@economics.gu.se
Dufwenberg, Martin Professor, Gäst martind1@email.arizona.edu
Kirchler, Michael Professor, Gäst Michael.Kirchler@uibk.ac.at
Kocher, Martin Professor, Gäst martin.kocher@lrz.uni-muenchen.de
Pirhonen, Laura Forskarstuderande laura.pirhonen@economics.gu.se
Kaniel, Ron Professor, Gäst ron.kaniel@gu.se
Roeder, Kerstin Professor, Gäst, Doktor kerstin.roeder@gu.se
Lange, Andreas Professor, Gäst, Doktor andreas.lange@gu.se
Lau, Debbie Forskarstuderande
Larsson, Sebastian Forskarstuderande
Ketel, Nadine Professor, Adjungerad
Sandelin, Bo Professor Emeritus bo.sandelin@economics.gu.se
Sjöholm, Carolin Forskarstuderande carolin.sjoholm@economics.gu.se
Rubio Ramos, Melissa Doktorand melissa.rubio@economics.gu.se
Stefansson, Arnaldur Postdoktor
Barbieri, Paul Assistant Professor paolo.barbieri@economics.gu.se
Brilli, Ylenia Assistant Professor ylenia.brilli@economics.gu.se
Behler, Timm Doktorand 031-786 1152 timm.behler@economics.gu.se
Hjalmarsson, Randi Professor 031-786 1248 randi.hjalmarsson@economics.gu.se
Mitrut, Andreea Universitetslektor 031-786 1256 andreea.mitrut@economics.gu.se
Moutakis, Mikael Forskarstuderande 031-786 1266 mikael.moutakis@economics.gu.se
Norrgren, Lisa Doktorand 031-786 1283 lisa.norrgren@economics.gu.se
Varkki, Christina Studieadministratör 031-786 1325 christina.varkki@economics.gu.se
Sundén, Mattias Universitetslektor 031-786 1328 mattias.sunden@economics.gu.se
Fang, Dawei Assistant Professor 031-786 1330 dawei.fang@cff.gu.se
Lövgren, Emma Studieadministratör 031-786 1332 emma.lovgren@economics.gu.se
Renström, Katarina Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1336 katarina.renstrom@economics.gu.se
Nordblom, Katarina Universitetslektor 031-786 1338 katarina.nordblom@economics.gu.se
Enlund, Jakob Doktorand 031-786 1339 jakob.enlund@economics.gu.se
Ågren, Anna-Karin Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1340 anna-karin.agren@economics.gu.se
Olsson, Ola Professor 031-786 1341 ola.olsson@economics.gu.se
Hjalmarsson, Erik Professor 031-786 1346 erik.hjalmarsson@economics.gu.se
Földi, Elizabeth Projektsamordnare 031-786 1347 elizabeth.foldi@economics.gu.se
Magnusson, Lars Kommunikatör 031-786 1349 lars.magnusson@economics.gu.se

Visar 1 - 50 av 109

Visar 71 - 80 av 3404

2019

A micro-data analysis of households’ expectations of mortgage rates
Erik Hjalmarsson, Pär Österholm
Economics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Jury of Her Peers: The Impact of the First Female Jurors on Criminal Convictions
Shamena Anwar, Patrick Bayer, Randi Hjalmarsson
Economic Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Job-search periods for welfare applicants: Evidence from a randomized experiment
Jonneke Bolhaar, Nadine Ketel, Bas van der Klaauw
American Economic Journal: Applied Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An empirical model of dyadic link formation in a network with unobserved heterogeneity
Andreas Dzemski
Review of Economics and Statistics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A simultaneous model of long-term regional job and population changes
Ingvar Holmberg, B. Johansson, U. Strömquist
The Economics of Disappearing Distance. Börje Johansson (red.), Taylor and Francis, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Improvement of public transport services for non-cycling travelers
Margareta Friman, Tommy Gärling, Dick Ettema
Travel Behaviour and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characteristics of finasteride users in comparison with non-users: a Nordic nationwide study based on individual-level data from Denmark, Finland, and Sweden
Kristian Bolin, Thora Majlund Kjærulff, Annette Kjær Ersbøll, Eero Pukkala, Anders Green et al.
Pharmacoepidemiology and Drug Safety, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Path Dependency in Jury Decision Making
Anna Bindler, Randi Hjalmarsson
Journal of the European Economic Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sealed Envelope Submissions Foster Research Integrity
Martin Dufwenberg, Peter Martinsson
Revue Economique, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Protective practices against tick bites in Denmark, Norway and Sweden: a questionnaire-based study
M. T. Jepsen, P. Jokelainen, S. Jore, Anders Boman, Daniel Slunge et al.
BMC Public Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 3404

Sidansvarig: Lars Magnusson|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?