Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

Non-Life-Threatening Ailments and Rational Patience
Kristian Bolin, Michael R. Caputo
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

Child Human Capital – The Importance of Parenting Style
Kristian Bolin, Michael R. Caputo
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

Compound Returns
Adam Farago, Erik Hjalmarsson
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

Experimental Evidence on Cooperation, Political Affiliation, and Group Size
Ronja Helénsdotter
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

Female leaders and their response to the social environment
L. Gangadharan, T. Jain, P. Maitra, Joseph Vecci
Journal of Economic Behavior and Organization, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The land use change time-accounting failure
Marion Dupoux
Ecological Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The sound of silence: A license to be selfish
G. Di Bartolomeo, Martin Dufwenberg, S. Papa
Economics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Frustration, aggression, and anger in leader-follower games
P. Battigalli, Martin Dufwenberg, A. Smith
Games and Economic Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Incorporating belief-dependent motivation in games
P. Battigalli, R. Corrao, Martin Dufwenberg
Journal of Economic Behavior and Organization, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 111

Namn Titel Telefon E-post
Mayoral Santamaria, Laura Gästprofessor laura.mayoral.santamaria@gu.se
Okui, Ryo Gästprofessor
Roeder, Kerstin Gästprofessor, Doktor kerstin.roeder@gu.se
Somanathan, Rohini Gästprofessor rohini.somanathan@gu.se
Ransgård, Margareta Institutionssamordnare 031-786 4194 margareta.ransgard@economics.gu.se
Forsberg, Katarina Intendent 031-786 5240 katarina.forsberg@cff.gu.se
Andersson, Marie Kommunikatör 031-786 1349 marie.andersson@economics.gu.se
Räätäri Nyström, Ann-Christin Personalhandläggare 031-786 5302 ann-christin.raatari.nystrom@economics.gu.se
Siirak, Maria Personalhandläggare 031-786 5846 maria.siirak@economics.gu.se
Pihl, Ariel Postdoktor 031-786 4389 ariel.pihl@economics.gu.se
Bolin, Kristian Professor 031-786 5251 kristian.bolin@gu.se
Carlsson, Fredrik Professor 031-786 4174 fredrik.carlsson@economics.gu.se
Durevall, Dick Professor 031-786 1350 dick.durevall@economics.gu.se
Hjalmarsson, Erik Professor 031-786 1346 erik.hjalmarsson@economics.gu.se
Hjalmarsson, Randi Professor 031-786 1248 randi.hjalmarsson@economics.gu.se
Holmén, Martin Professor 031-786 6442 martin.holmen@cff.gu.se
Johansson Stenman, Olof Professor 031-786 2538 olof.johansson@economics.gu.se
Lindahl, Mikael Professor 031-786 6729 mikael.lindahl@economics.gu.se
Martinsson, Peter Professor 031-786 5255 peter.martinsson@economics.gu.se
Olsson, Ola Professor 031-786 1341 ola.olsson@economics.gu.se
Stennek, Johan Professor 031-786 2513 johan.stennek@economics.gu.se
Söderbom, Måns Professor, Prefekt 031-786 4332 mans.soderbom@economics.gu.se
van Vuuren, Aico Professor 031-786 6516 aico.van.vuuren@economics.gu.se
Sandelin, Bo Professor emeritus 031-786 1355 bo.sandelin@economics.gu.se
Hassler, John Professor, gäst john.hassler@economics.gu.se
Mayoral Santamaria, Laura Professor, gäst laura.mayoral.santamaria@gu.se
Földi, Elizabeth Projektsamordnare 031-786 1347 elizabeth.foldi@economics.gu.se
Bigsten, Arne Seniorforskare 031-786 1358 arne.bigsten@economics.gu.se
Gärling, Tommy Seniorforskare 031-786 4669 tommy.garling@psy.gu.se
Sterner, Thomas Seniorforskare 031-786 1377 thomas.sterner@economics.gu.se
Florin, Annika Studieadministratör 031-786 1366 annika.florin@economics.gu.se
Lövgren, Emma Studieadministratör 031-786 1332 emma.lovgren@economics.gu.se
Varkki, Christina Studieadministratör 031-786 1325 christina.varkki@economics.gu.se
Ruist, Joakim Universitetsadjunkt joakim.ruist@economics.gu.se
Ruist, Joakim Universitetsadjunkt joakim.ruist@economics.gu.se
Ahlerup, Pelle Universitetslektor 031-786 1370 pelle.ahlerup@economics.gu.se
Akay, Alpaslan Universitetslektor 031-786 4122 alpaslan.akay@gu.se
Andersson, Per-Åke Universitetslektor 031-786 1353 per-ake.andersson@economics.gu.se
Bjurek, Hans Universitetslektor 031-786 4759 hans.bjurek@economics.gu.se
Boman, Anders Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2645 anders.boman@economics.gu.se
Carlsson, Evert Universitetslektor 031-786 2556 evert.carlsson@cff.gu.se
Congdon Fors, Heather Universitetslektor 031-786 4427 heather.fors@economics.gu.se
Coria, Jessica Universitetslektor 031-786 4867 jessica.coria@economics.gu.se
Eggert, Håkan Universitetslektor, docent 031-786 4175 hakan.eggert@economics.gu.se
Farago, Adam Universitetslektor 031-786 2635 adam.farago@cff.gu.se
Herbertsson, Alexander Universitetslektor 031-786 1394 alexander.herbertsson@cff.gu.se
Kataria, Mitesh Universitetslektor 031-786 1352 mitesh.kataria@gu.se
Kjellsson, Gustav Universitetslektor 031-786 2603 gustav.kjellsson@economics.gu.se
Köhlin, Gunnar Universitetslektor 031-786 4426 gunnar.kohlin@efd.gu.se
Lampi, Elina Universitetslektor 031-786 1393 elina.lampi@economics.gu.se

Visar 51 - 100 av 111

Visar 3261 - 3270 av 3286

1978

Vem får betalt för att bo?
Bo Sandelin, Bo Södersten
Tiden, Artikel i övriga tidskrifter 1978
Artikel i övriga tidskrifter

Betalt för att bo: Värdestegring och kapitalvinster på bostadsmarknaden
Bo Sandelin, Bo Södersten
Stockholm, Rabén & Sjögren, Bok 1978
Bok

Regional Inequality and Development: A case study of Kenya
Arne Bigsten
Göteborg, Göteborg University, Doktorsavhandling 1978
Doktorsavhandling

1977

Prisutveckling och kapitalvinster på bostadsfastigheter
Bo Sandelin
Göteborg, University of Gothenburg, Doktorsavhandling 1977
Doktorsavhandling

Erik J. Knudtzon: Knut Wicksells tryckta skrifter 1868-1950
Bo Sandelin
Scandinavian Journal of Economics, Recension 1977
Recension

1976

Värdestegringen på småhus 5 miljarder på åtta år
Bo Sandelin
LO-Tidningen, Artikel i övriga tidskrifter 1976
Artikel i övriga tidskrifter

On the Origin of the Cobb-Douglas Production Function
Bo Sandelin
Economy and History, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1976
Artikel i vetenskaplig tidskrift

1975

Cambridgeskolans synvinkel
Bo Sandelin
Ekonomiska Samfundets Tidskrift, Recension 1975
Recension

Visar 3261 - 3270 av 3286

Sidansvarig: Marie Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?