Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

Providing Advice to Jobseekers at Low Cost: An Experimental Study on Online Advice
M. Belot, P. Kircher, Paul Muller
Review of Economic Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trust and power as determinants of tax compliance across 44 nations
Larissa Batrancea, Anca Nichita, Jerome Olsen, Christoph Kogler, Erich Kirchler et al.
Journal of Economic Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Not for you! The cost of having a foreign-sounding name in the Swedish private housing market
Hemrin Molla, Caroline Rhawi, Elina Lampi
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2019
Working paper

Determinants of investor expectations and satisfaction. A study with financial professionals
R. Schwaiger, Michael Kirchler, F. Lindner, U. Weitzel
Journal of Economic Dynamics and Control, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 112

Namn Titel Telefon E-post
Ketel, Nadine Adjungerad professor
Kirchler, Michael Gästprofessor Michael.Kirchler@uibk.ac.at
Kjellsson, Gustav Universitetslektor 031-786 2603 gustav.kjellsson@economics.gu.se
Kocher, Martin Gästprofessor martin.kocher@lrz.uni-muenchen.de
Köhlin, Gunnar Universitetslektor 031-786 4426 gunnar.kohlin@efd.gu.se
Lampi, Elina Universitetslektor 031-786 1393 elina.lampi@economics.gu.se
Lange, Andreas Gästprofessor, Doktor andreas.lange@gu.se
Larsson, Sebastian Forskarstuderande
Lau, Debbie Forskarstuderande
Lindahl, Anna Forskarstuderande anna.lindahl@economics.gu.se
Lindahl, Mikael Professor 031-786 6729 mikael.lindahl@economics.gu.se
Lindahl, Mikael Professor 031-786 6729 mikael.lindahl@economics.gu.se
Lindskog, Annika Universitetslektor 031-786 4412 annika.lindskog@economics.gu.se
Lokrantz, Elin Forskningsassistent elin.lokrantz@economics.gu.se
Löfgren, Maria Administrativ chef, inst 031-786 1981 maria.lofgren@economics.gu.se
Löfgren, Åsa Universitetslektor, Proprefekt 031-786 1375 asa.lofgren@economics.gu.se
Lövgren, Emma Studieadministratör 031-786 1332 emma.lovgren@economics.gu.se
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Martinsson, Peter Professor 031-786 5255 peter.martinsson@economics.gu.se
Mayoral Santamaria, Laura Professor, gäst laura.mayoral.santamaria@gu.se
Mitrut, Andreea Universitetslektor 031-786 1256 andreea.mitrut@economics.gu.se
Moutakis, Mikael Forskarstuderande 031-786 1266 mikael.moutakis@economics.gu.se
Mukanjari, Samson Forskarstuderande 031-786 1367 samson.mukanjari@economics.gu.se
Muller, Paul Assistant Professor 031-786 6515 paul.muller@economics.gu.se
Nadeau, Charles Universitetslektor 031-786 5247 charles.nadeau@economics.gu.se
Nie, Zihan Forskare 031-786 2648 zihan.nie@economics.gu.se
Nordblom, Katarina Universitetslektor 031-786 1338 katarina.nordblom@economics.gu.se
Norrgren, Lisa Doktorand 031-786 1283 lisa.norrgren@economics.gu.se
Oliveira, Selma Ekonomiadministratör 031-786 1374 selma.oliveira@economics.gu.se
Olme, Elisabet Assistant professor elisabet.olme@economics.gu.se
Olsson, Ola Professor 031-786 1341 ola.olsson@economics.gu.se
Pihl, Ariel Postdoktor 031-786 4389 ariel.pihl@economics.gu.se
Pirhonen, Laura Forskarstuderande laura.pirhonen@economics.gu.se
Ranehill, Eva Assistant Professor 031-786 4987 eva.ranehill@economics.gu.se
Ransgård, Margareta Institutionssamordnare 031-786 4194 margareta.ransgard@economics.gu.se
Renström, Katarina Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1336 katarina.renstrom@economics.gu.se
Roeder, Kerstin Gästprofessor, Doktor kerstin.roeder@gu.se
Rootzén, Johan Forskare johan.rootzen@economics.gu.se
Rubio Ramos, Melissa Doktorand 031-786 1360 melissa.rubio@economics.gu.se
Ruist, Joakim Universitetsadjunkt joakim.ruist@economics.gu.se
Räätäri Nyström, Ann-Christin Personalhandläggare 031-786 5302 ann-christin.raatari.nystrom@economics.gu.se
Sandelin, Bo Professor Emeritus bo.sandelin@economics.gu.se
Schürz, Simon Doktorand 031-786 4170 simon.schurz@economics.gu.se
Siirak, Maria Personalhandläggare 031-786 5846 maria.siirak@economics.gu.se
Sjöholm, Carolin Doktorand carolin.sjoholm@economics.gu.se
Stennek, Johan Professor 031-786 2513 johan.stennek@economics.gu.se
Sterner, Thomas Seniorforskare 031-786 1377 thomas.sterner@economics.gu.se
Sundén, Mattias Universitetslektor 031-786 1328 mattias.sunden@economics.gu.se
Söderbom, Måns Professor, Prefekt 031-786 4332 mans.soderbom@economics.gu.se
Tesemma, Tewodros Doktorand tewodros.tesemma@economics.gu.se

Visar 51 - 100 av 112

Visar 3241 - 3250 av 3313

1984

Hur okunnig får transportrådets chef vara?
Bo Sandelin
Göteborgs-Posten 1984-02-04, Artikel i dagstidning 1984
Artikel i dagstidning

La politika ekonomio de Adam Smith - kaj la ekonomiko de nia tempo
Bo Sandelin
Scienca Revuo, Artikel i övriga tidskrifter 1984
Artikel i övriga tidskrifter

Den svenska ekonomin: En översikt av utvecklingen. 3 uppl.
Bo Sandelin
Stockholm, Rabén & Sjögren, Lärobok 1984
Lärobok

Transportrådet och realräntan
Bo Sandelin
Ekonomisk Debatt, Artikel i övriga tidskrifter 1984
Artikel i övriga tidskrifter

Transportrådet fortfarande problembarn
Bo Sandelin
Ekonomisk Debatt, Artikel i övriga tidskrifter 1984
Artikel i övriga tidskrifter

Några "oneoklassiska"resultat i neoklassisk investeringsteori
Bo Sandelin
Ekonomiska samfundets tidskrift, Artikel i övriga tidskrifter 1984
Artikel i övriga tidskrifter

Realized Supply of Owner-Occupied Houses in Sweden
Renato Aguilar, Bo Sandelin
Scandinavian Housing and Planning Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1984
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Housing policy in Sweden during the postwar period
Bo Sandelin
B. Thalberg & N. Maruo (eds): Economic Growth, Welfare and Industrial Relations: a comparative study of Japan and Sweden, Tokyo, Japanese Institute for Social Studies on Sweden, Kapitel i bok 1984
Kapitel i bok

1983

Ge Transportrådet bakläxa!
Bo Sandelin
Göteborgs-Posten 1983-05-04, Artikel i dagstidning 1983
Artikel i dagstidning

Makroekonomi och stabiliseringspolitik
Bo Södersten, Lennart Berg, Sten Magnusson, Bo Sandelin
Liber, Lärobok 1983
Lärobok

Visar 3241 - 3250 av 3313

Sidansvarig: Kommunikatör|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?