Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

Birth weight, neonatal care, and infant mortality: Evidence from macrosomic babies
Ylenia Brilli, Brandon J. Restrepo
Economics and Human Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The cost utility of pitolisant as narcolepsy treatment
Kristian Bolin, P. A. Niska, Laura Pirhonen, Pontus Wasling
Acta Neurologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personality and positionality-evidence from survey experiments with alternative goods
Alpaslan Akay, G. Karabulut
Eurasian Business Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Where to look for the morals in markets?
M. Sutter, J. Huber, Michael Kirchler, M. Stefan, M. Walzl
Experimental Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How emotions influence behavior in financial markets: a conceptual analysis and emotion-based account of buy-sell preferences
Darren Duxbury, Tommy Gärling, Amelie Gamble, Vian Klass
The European Journal of Finance, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Western Reversal Since the Neolithic? The Long-Run Impact of Early Agriculture
Ola Olsson, C. Paik
Journal of Economic History, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Socioeconomic outcome and access to care in adults with epilepsy in Sweden: a nationwide cohort study.
Klara Andersson, Anneli Ozanne, Anna Edelvik, John Chaplin, Kristian Bolin et al.
Seizure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Determinants of investor expectations and satisfaction. A study with financial professionals
R. Schwaiger, Michael Kirchler, F. Lindner, U. Weitzel
Journal of Economic Dynamics and Control, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Leader turnover and forest management outcomes: Micro-level evidence from Ethiopia
G. A. Kahsay, Haileselassie Medhin
World Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 112

Namn Titel Telefon E-post
Dupoux, Marion Postdoktor marion.dupoux@economics.gu.se
Wedenberg, William Forskningsassistent william.wedenberg@gu.se
Mayoral Santamaria, Laura Professor, gäst laura.mayoral.santamaria@gu.se
Inkinen, Ville Doktorand ville.inkinen@economics.gu.se
Bilén, David Doktorand david.bilen@economics.gu.se
Elsner, Dominik Doktorand dominik.elsner@economics.gu.se
Tran, Anh Vu Doktorand anh.vu.tran@economics.gu.se
Hansson, Magnus Doktorand magnus.hansson@economics.gu.se
Ruist, Joakim Universitetsadjunkt joakim.ruist@economics.gu.se
Helénsdotter, Ronja Doktorand ronja.helensdotter@economics.gu.se
Karlsson, Jimmy Forskningsassistent jimmy.karlsson@economics.gu.se
Lokrantz, Elin Forskningsassistent elin.lokrantz@economics.gu.se
Rootzén, Johan Forskare johan.rootzen@economics.gu.se
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Gärling, Tommy Seniorforskare tommy.garling@psy.gu.se
Tesemma, Tewodros Doktorand tewodros.tesemma@economics.gu.se
Demeke, Eyoual Forskarstuderande eyoual.demeke@economics.gu.se
Lindahl, Anna Forskarstuderande anna.lindahl@economics.gu.se
Dufwenberg, Martin Professor, Gäst martind1@email.arizona.edu
Kirchler, Michael Professor, Gäst Michael.Kirchler@uibk.ac.at
Kocher, Martin Professor, Gäst martin.kocher@lrz.uni-muenchen.de
Pirhonen, Laura Forskarstuderande laura.pirhonen@economics.gu.se
Kaniel, Ron Professor, Gäst ron.kaniel@gu.se
Roeder, Kerstin Professor, Gäst, Doktor kerstin.roeder@gu.se
Lange, Andreas Professor, Gäst, Doktor andreas.lange@gu.se
Lau, Debbie Forskarstuderande
Larsson, Sebastian Forskarstuderande
Ketel, Nadine Professor, Adjungerad
Sandelin, Bo Professor Emeritus bo.sandelin@economics.gu.se
Sjöholm, Carolin Forskarstuderande carolin.sjoholm@economics.gu.se
Rubio Ramos, Melissa Doktorand melissa.rubio@economics.gu.se
Stefansson, Arnaldur Postdoktor
Barbieri, Paul Assistant Professor paolo.barbieri@economics.gu.se
Brilli, Ylenia Assistant Professor ylenia.brilli@economics.gu.se
Behler, Timm Doktorand 031-786 1152 timm.behler@economics.gu.se
Hjalmarsson, Randi Professor 031-786 1248 randi.hjalmarsson@economics.gu.se
Mitrut, Andreea Universitetslektor 031-786 1256 andreea.mitrut@economics.gu.se
Moutakis, Mikael Forskarstuderande 031-786 1266 mikael.moutakis@economics.gu.se
Norrgren, Lisa Doktorand 031-786 1283 lisa.norrgren@economics.gu.se
Varkki, Christina Studieadministratör 031-786 1325 christina.varkki@economics.gu.se
Sundén, Mattias Universitetslektor 031-786 1328 mattias.sunden@economics.gu.se
Fang, Dawei Assistant Professor 031-786 1330 dawei.fang@cff.gu.se
Lövgren, Emma Studieadministratör 031-786 1332 emma.lovgren@economics.gu.se
Renström, Katarina Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1336 katarina.renstrom@economics.gu.se
Nordblom, Katarina Universitetslektor 031-786 1338 katarina.nordblom@economics.gu.se
Enlund, Jakob Doktorand 031-786 1339 jakob.enlund@economics.gu.se
Ågren, Anna-Karin Utbildningssamordnare, Studievägledare 031-786 1340 anna-karin.agren@economics.gu.se
Olsson, Ola Professor 031-786 1341 ola.olsson@economics.gu.se
Hjalmarsson, Erik Professor 031-786 1346 erik.hjalmarsson@economics.gu.se
Földi, Elizabeth Projektsamordnare 031-786 1347 elizabeth.foldi@economics.gu.se

Visar 1 - 50 av 112

Visar 61 - 70 av 3366

2019

Minnesord: Ebbe Vilborg
Bo Sandelin
Göteborgs-Posten, Artikel i dagstidning 2019
Artikel i dagstidning

On the preconditions for large-scale collective action
Sverker C. Jagers, Niklas Harring, Åsa Löfgren, Martin Sjöstedt, F. Alpizar et al.
Ambio, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trust and power as determinants of tax compliance across 44 nations
Larissa Batrancea, Anca Nichita, Jerome Olsen, Christoph Kogler, Erich Kirchler et al.
Journal of Economic Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The effect of land lease on house prices
P. A. Gautier, Aico van Vuuren
Journal of Housing Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Providing Advice to Jobseekers at Low Cost: An Experimental Study on Online Advice
M. Belot, P. Kircher, Paul Muller
Review of Economic Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Not for you! The cost of having a foreign-sounding name in the Swedish private housing market
Hemrin Molla, Caroline Rhawi, Elina Lampi
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2019
Working paper

Visar 61 - 70 av 3366

Sidansvarig: Lars Magnusson|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://economics.handels.gu.se/om-institutionen/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Feconomics.handels.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FlanguageId%3D100001%26publicationPageNumber%3D7%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DphoneNumber%26print%3Dtrue%26amp%3BlanguageId%3D100001%26amp%3BdisableRedirect%3Dtrue%26amp%3BreturnUrl%3Dhttp%253A%252F%252Feconomics.handels.gu.se%252Fom-institutionen%252F&publicationPageNumber=7&selectedTab=3&sortBy=phoneNumber&languageId=100001&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Feconomics.handels.gu.se%2Fom-institutionen%2F
Utskriftsdatum: 2020-04-10