Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
405 30 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 411 24 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Undervisningen i nationalekonomi och statistik leds av meriterade och engagerade forskare.

Enligt Tilburg University Economics Schools Research Ranking och "Shanghai" Academic Ranking of World Universities är vi en av de 100 främsta nationalekonomiinstitutionerna i världen. Vi rankas tvåa i Sverige.

Vår bedriver forskning inom många områden, bland annat beteende-, utvecklings-, miljö-, arbetsmarknads- och finansiell ekonomi. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds. Vi är också involverade i två av Handelshögskolans mest populära program: Ekonomie kandidatprogrammet och Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram.

Organisation

Institutionen leds och styrs av prefekten. Prefekten arbetar i nära samarbete med proprefekten, vice prefekten och den administrativa chefen som tillsammans utgör institutionens ledningsgrupp. Ledamöter i ledningsgruppen har tydliga ansvarsområden som forskning, grundutbildning, forskarutbildning, arbetsmiljö och verksamhetsstöd etc.

Institutionsrådet består av representanter för forskare/lärare, personal ur verksamhetsstödet och studerande, men all personal är välkomna att medverka på rådets möten och bidra med synpunkter. Institutionens prefekt är ordförande.

Grundutbildningskommittén (GRUK) ansvarar för strategiska frågor kring utbildning och undervisning på grund- och masternivå, och leds för närvarande av viceprefekten.

Forskningskommittén (FFUK) ansvarar för strategiska frågor som rör forskning och forskarutbildningsprogrammet, och leds för närvarande av prefekten.

Båda dessa organ fungerar rådgivande till prefekten kring frågor som gäller forskning och utbildning antingen direkt eller indirekt via institutionsrådet.

Institutionens lokala arbetsmiljögrupp är ett forum för att följa upp och utveckla arbetsplatsens arbetsmiljö och leds för närvarande av prefekten.

Personal

Omkring 100 personer arbetar vid institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: verksamhetsstöd, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

The cost-effectiveness of biological therapy cycles in the management of Crohn's disease.
Kristian Bolin, Erik Hertervig, Edouard Louis
Journal of Crohn's & colitis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring Carbon Pricing in Developing Countries: A Macroeconomic Analysis in Ethiopia
A. T. Mengistu, P. Benitez, S. Tamru, Haileselassie Medhin, M. Toman
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Physician behavior and conditional altruism: the effects of payment system and uncertain health benefit
Peter Martinsson, E. Persson
Theory and Decision, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ride Your Luck! A Field Experiment on Lottery-Based Incentives for Compliance
M. Fabbri, Paolo Nicola Barbieri, M. Bigoni
Management Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Not for you! The cost of having a foreign-sounding name in the Swedish private housing market
Hemrin Molla, Caroline Rhawi, Elina Lampi
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2019
Working paper

Valuation when baselines are changing: Tick-borne disease risk and recreational choice
Daniel Slunge, Thomas Sterner, Wiktor Adamowicz
Resources and Energy Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Behavioural challenges of minorities: Social identity and role models
Joseph Vecci, T. Želinský
Plos One, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Trust and power as determinants of tax compliance across 44 nations
Larissa Batrancea, Anca Nichita, Jerome Olsen, Christoph Kogler, Erich Kirchler et al.
Journal of Economic Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Skattefusk och skattemoral
Katarina Nordblom
Ekonomisk Debatt, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 50 av 111

Namn Titel Telefon E-post
Ketel, Nadine Adjungerad professor
Löfgren, Maria Administrativ chef, inst 031-786 1981 maria.lofgren@economics.gu.se
Chen, Li Assistant Professor, Doktor 031-786 6151 li.chen@economics.gu.se
Fang, Dawei Assistant Professor 031-786 1330 dawei.fang@cff.gu.se
Muller, Paul Assistant Professor 031-786 6515 paul.muller@economics.gu.se
Olme, Elisabet Assistant professor elisabet.olme@economics.gu.se
Ranehill, Eva Assistant Professor 031-786 4987 eva.ranehill@economics.gu.se
van Den Bijgaart, Inge Assistant Professor 031-786 1368 inge.van.den.bijgaart@economics.gu.se
Bindler, Anna Assisterande professor 031-786 5113 anna.bindler@economics.gu.se
Zeng, Ming Bitr professor 031-786 5904 ming.zeng@cff.gu.se
Andersson, Lina Doktorand 031-786 5002 lina.andersson@economics.gu.se
Behler, Timm Doktorand 031-786 1152 timm.behler@economics.gu.se
Berggren, Andrea Doktorand 031-786 6172 andrea.berggren@economics.gu.se
Bilén, David Doktorand david.bilen@economics.gu.se
Elsner, Dominik Doktorand dominik.elsner@economics.gu.se
Enlund, Jakob Doktorand 031-786 1339 jakob.enlund@economics.gu.se
Ewald, Jens Doktorand 031-786 5252 jens.ewald@economics.gu.se
Hansson, Magnus Doktorand magnus.hansson@economics.gu.se
Helénsdotter, Ronja Doktorand ronja.helensdotter@economics.gu.se
Inkinen, Ville Doktorand ville.inkinen@economics.gu.se
Jeppsson, Louise Doktorand 031-786 6172 louise.jeppsson@economics.gu.se
Norrgren, Lisa Doktorand 031-786 1283 lisa.norrgren@economics.gu.se
Rubio Ramos, Melissa Doktorand 031-786 1360 melissa.rubio@economics.gu.se
Schürz, Simon Doktorand 031-786 4170 simon.schurz@economics.gu.se
Sjöholm, Carolin Doktorand carolin.sjoholm@economics.gu.se
Tesemma, Tewodros Doktorand tewodros.tesemma@economics.gu.se
Tian, Ruijie Doktorand 031-786 5002 ruijie.tian@economics.gu.se
Tran, Anh Vu Doktorand anh.vu.tran@economics.gu.se
Jönefors, Mona Ekonom 031-786 2555 mona.jonefors@economics.gu.se
Oliveira, Selma Ekonomiadministratör 031-786 1374 selma.oliveira@economics.gu.se
Ek, Claes Forskare 031-786 5249 claes.ek@economics.gu.se
Isaksson, Ann-Sofie Forskare 031-786 2553 ann-sofie.isaksson@economics.gu.se
Maican, Florin Forskare florin.maican@economics.gu.se
Nie, Zihan Forskare 031-786 2648 zihan.nie@economics.gu.se
Rootzén, Johan Forskare johan.rootzen@economics.gu.se
Zamojski, Marcin Forskare 031-786 1284 marcin.zamojski@cff.gu.se
Demeke, Eyoual Forskarstuderande eyoual.demeke@economics.gu.se
Ho, Hoang-Anh Forskarstuderande
Larsson, Sebastian Forskarstuderande
Lau, Debbie Forskarstuderande
Lindahl, Anna Forskarstuderande anna.lindahl@economics.gu.se
Moutakis, Mikael Forskarstuderande 031-786 1266 mikael.moutakis@economics.gu.se
Mukanjari, Samson Forskarstuderande 031-786 1367 samson.mukanjari@economics.gu.se
Pirhonen, Laura Forskarstuderande laura.pirhonen@economics.gu.se
Cardell, Jennifer Forskningsassistent jennifer.cardell@economics.gu.se
Karlsson, Jimmy Forskningsassistent jimmy.karlsson@economics.gu.se
Lokrantz, Elin Forskningsassistent elin.lokrantz@economics.gu.se
Wedenberg, William Forskningsassistent william.wedenberg@gu.se
Hynsjö, Disa Gästforskare 031-786 1353 disa.hynsjo@economics.gu.se
Dufwenberg, Martin Gästprofessor martind1@email.arizona.edu

Visar 1 - 50 av 111

Visar 21 - 30 av 3306

2019

The sound of silence: A license to be selfish
G. Di Bartolomeo, Martin Dufwenberg, S. Papa
Economics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Non-Life-Threatening Ailments and Rational Patience
Kristian Bolin, Michael R. Caputo
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

On the Use of Market Based Instruments to Reduce Air Pollution in Asia
Jessica Coria, Gunnar Köhlin, Jintao Xu
Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Finasteride Use and Risk of Male Breast Cancer: A Case-Control Study Using Individual-Level Registry Data from Denmark, Finland, and Sweden
T. M. Kjaerulff, A. K. Ersboll, A. Green, M. Emneus, K. Brasso et al.
Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Self-selection in school choice
Li Chen, Juan Sebastián Pereyra
Games and Economic Behavior, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Standing in Others’ Shoes: Empathy and Positional Behavior
Alpaslan Akay, Gökhan Karabulut, Bilge Terzioğlu
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2019
Working paper

Impact of social identity and inequality on antisocial behaviour
Lata Gangadharan, Philip J. Grossman, Mana Komai Molle, Joseph Vecci
European Economic Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Greater risk for more money: the economics of negotiating condom use amongst sex workers in South Africa
Gavin George, Siphumelele Nene, Sean Beckett, Dick Durevall, Annika Lindskog et al.
AIDS Care - Psychological and Socio-Medical Aspects of AIDS/HIV, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Compound Returns
Adam Farago, Erik Hjalmarsson
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

Experimental Evidence on Cooperation, Political Affiliation, and Group Size
Ronja Helénsdotter
Gothenburg, University of Gothenburg, Rapport 2019
Rapport

Visar 21 - 30 av 3306

Sidansvarig: Marie Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?