Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för nationalekonomi med statistik

vid Handelshögskolan

Institutionen för nationalekonomi med statistik
Box 640
40530 Göteborg
Leveransadress: Vasagatan 1
Besöksadress: Vasagatan 1, 40530 Göteborg

Webbplats: www.economics.handels.gu.se
Epost: nek@handels.gu.se

Prefekt: Måns Söderbom

Om enheten

Institutionen för nationalaekonomi med statistik är en samhällsengagerad och internationell institution med forskare och medarbetare från ett stort antal länder. Här finns utbildning inom nationalekonomi och statistik och forskning inom många områden, till exempel miljöekonomi, utvecklingsekonomi, beteendeekonomi och finansiell ekonomi. Undervisningen leds av meriterade och engagerade forskare. Hållbar utveckling står högt på agendan vilket avspeglas i flera av de kurser som erbjuds.

Organisation

Institutionen leds av prefekten tillsammans med ett institutionsråd bestående av representanter för forskare/lärare, administrativ personal och studerande. Institutionens prefekt är ordförande i institutionsrådet.

Grundutbildningen leds och administreras av en viceprefekt med ansvar för grundutbildningsfrågor, en studierektor samt personalen på studentexpeditionerna.

Forskarutbildningen leds av en forskningskommitté som är underställd prefekten. Denna kommitté är ett beredande organ för såväl forsknings- som forskarutbildningsfrågor och består av institutionens professorer, forskningshandläggaren och en doktorand. Proprefekten är ordförande i gruppen och ansvarig för forskarutbildningen.

Forskningsverksamheten är uppbyggd kring institutionens professorer och övriga forskare. Flertalet av dessa ingår i en forskningsavdelning medan andra arbetar mer självständigt och/eller medverkar i forskningsprojekt inom flera avdelningar.

Personal

Omkring 140 personer arbetar vid Institutionen för nationalekonomi med statistik fördelat på följande kategorier: administrativ personal, doktorander, lektorer och forskare, professorer och gästprofessorer.

Institutionen gästas regelbundet av internationella forskare som vistas här en längre eller kortare tid, bland annat för att hålla forskningsseminarier.

Kontaktuppgifter till personalen

Senaste publikationer

Strong, bold, and kind: self-control and cooperation in social dilemmas
Martin G. Kocher, Peter Martinsson, Kristian Ove Myrseth, Conny Wollbrant
Experimental Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Social preferences, accountability, and wage bargaining
Martin G. Kocher, O. Poulsen, D. J. Zizzo
Social Choice and Welfare, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Travel-related feelings: review, theoretical framework, and numerical experiments
Tommy Gärling
Transportation Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

DOES ADOPTION OF MULTIPLE CLIMATE-SMART PRACTICES IMPROVE FARMERS' CLIMATE RESILIENCE? EMPIRICAL EVIDENCE FROM THE NILE BASIN OF ETHIOPIA
H. Teklewold, A. Mekonnen, Gunnar Köhlin, S. Di Falco
Climate Change Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The political economy of mitigation and adaptation
Wolfgang Habla, Kerstin Roeder
European Economic Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Charity, incentives, and performance
Oege Dijk, Martin HoImén
Journal of Behavioral and Experimental Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Now or never! The effect of deadlines on charitable giving: Evidence from two natural field experiments
Mette Trier Damgaard, Christina Gravert
Journal of Behavioral and Experimental Economics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Asymmetries and Portfolio Choice
Magnus Dahlquist, Adam Farago, Roméo Tédongap
The Review of financial studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fighting Corruption in Education: What Works and Who Benefits?
Oana Borcan, Mikael Lindahl, Andreea Mitrut
American Economic Journal-Economic Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Prisons, recidivism and the age–crime profile
Anna Bindler, Randi Hjalmarsson
Economics Letters, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 135

Namn Titel Telefon E-post
Adin, Åsa Administrativ chef, inst 031-786 1981 asa.adin@economics.gu.se
Ahlerup, Pelle Universitetslektor 031-786 1370 pelle.ahlerup@economics.gu.se
Akay, Alpaslan Universitetslektor, biträdande 031-786 4122 alpaslan.akay@gu.se
Alem, Yonas Forskarassistent 031-786 1371 yonas.alem@economics.gu.se
Andersson, Lina Doktorand 031-786 5002 lina.andersson@economics.gu.se
Andersson, Marie Kommunikatör 031-786 1349 marie.andersson@economics.gu.se
Andersson, Marie-Louise Studieadministratör 031-786 1366 marie-louise.andersson@economics.gu.se
Andersson, Per-Åke Universitetslektor 031-786 1353 per-ake.andersson@economics.gu.se
Autade, Aniket Forskningsass aniket.autade@economics.gu.se
Berggren, Andrea Doktorand 031-786 5002 andrea.berggren@economics.gu.se
Bigsten, Arne Seniorprofessor 031-786 1358 arne.bigsten@economics.gu.se
Bindler, Anna Postdoktor 031-786 5113 anna.bindler@economics.gu.se
Bjurek, Hans Universitetslektor 031-786 4759 hans.bjurek@economics.gu.se
Björk, Lisa Doktorand/​projektassistent 031-786 1257 lisa.bjork@economics.gu.se
Bolin, Kristian Professor 031-786 5251 kristian.bolin@gu.se
Boman, Anders Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2645 anders.boman@economics.gu.se
Brilli, Ylenia Postdoktor 031-786 6519 ylenia.brilli@economics.gu.se
Carlsson, Evert Universitetslektor 031-786 2556 evert.carlsson@cff.gu.se
Carlsson, Fredrik Professor 031-786 4174 fredrik.carlsson@economics.gu.se
Chegere, Martin J Forskarstuderande 031-786 1351 martin.chegere@economics.gu.se
Chen, Li Postdoktor, Doktor 031-786 6151 li.chen@economics.gu.se
Congdon Fors, Heather Universitetslektor 031-786 4427 heather.fors@economics.gu.se
Coria, Jessica Universitetslektor 031-786 4867 jessica.coria@economics.gu.se
Demeke, Eyoual Forskarstuderande eyoual.demeke@economics.gu.se
Dufwenberg, Martin Gästprofessor, Beteendeekonomi martind1@email.arizona.edu
Durevall, Dick Professor 031-786 1350 dick.durevall@economics.gu.se
Dzemski, Andreas Universitetslektor, biträdande 031-786 6512 andreas.dzemski@economics.gu.se
Eggert, Håkan Universitetslektor, docent 031-786 4175 hakan.eggert@economics.gu.se
Enlund, Jakob Doktorand 031-786 1339 jakob.enlund@economics.gu.se
Ewald, Jens Amanuens jens.ewald@gu.se
Fang, Dawei Forskare/​postdoc 031-786 1330 dawei.fang@cff.gu.se
Farago, Adam Universitetslektor, biträdande 031-786 2635 adam.farago@cff.gu.se
Felgendreher, Simon Doktorand 031-786 2552 simon.felgendreher@economics.gu.se
Forsberg, Katarina Intendent 031-786 5240 katarina.forsberg@cff.gu.se
Frid, Linnéa Amanuens linnea.frid@economics.gu.se
Földi, Elizabeth Projektsamordnare 031-786 1347 elizabeth.foldi@economics.gu.se
Gakkii Gatua, Josephine Forskarstuderande 031-786 1372 josephine.gakii@economics.gu.se
Goh, Po-Tsan Projektadministratör 031-786 2514 potsan.goh@gu.se
Granath, Louise Doktorand 031-786 5002 louise.granath@economics.gu.se
Gravert, Christina Forskare 031-786 5252 christina.gravert@economics.gu.se
Gärling, Tommy Seniorprofessor tommy.garling@psy.gu.se
Hadush, Tensay Forskarstuderande 031-786 4987 tensay.hadush@economics.gu.se
Hassler, John Professor, gäst john.hassler@economics.gu.se
Herbertsson, Alexander Universitetslektor 031-786 1394 alexander.herbertsson@cff.gu.se
Hjalmarsson, Erik Professor 031-786 1346 erik.hjalmarsson@economics.gu.se
Hjalmarsson, Randi Professor 031-786 1248 randi.hjalmarsson@economics.gu.se
Ho, Hoang-Anh Doktorand 031-786 1367 hoang-anh.ho@economics.gu.se
Ho, Hoang-Anh Doktorand hoang-anh.ho@economics.gu.se
Holmén, Martin Professor 031-786 6442 martin.holmen@cff.gu.se
Isaksson, Ann-Sofie Forskare

Visar 1 - 50 av 135

Visar 41 - 50 av 2972

2017

The effect of land lease on house prices
Pieter A. Gautier, Aico van Vuuren
Rapport 2017
Rapport

2016

Atmospheric pollution in rapidly growing industrial cities: spatial policies and land use patterns
Efthymia Kyriakopoulou, Anastasios Xepapadeas
Journal of Economic Geography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cooperation under risk and ambiguity
Lisa Björk, Martin G. Kocher, Peter Martinsson, Pham Nam Khanh
Rapport 2016
Rapport

Interactions among High-Frequency Traders
Evangelos Benos, James Brugler, Erik Hjalmarsson, Filip Zikes
Rapport 2016
Rapport

The New Palgrave Dictionary of Economics
Bo Sandelin
Insikt och Handling, Artikel i övriga tidskrifter 2016
Artikel i övriga tidskrifter

From Desire to Despair: Scarcity Mindset and Young Adults’ Borrowing to Purchases of Consumer Products
Tommy Gärling, Patrik Michaelsen
SABE/IAREP Conference: Behavioural Insights in Research and Policy Making. Wageningen: 8-10 July 2016, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 41 - 50 av 2972

Sidansvarig: Marie Andersson|Sidan uppdaterades: 2017-01-27
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?